Η Ρεάλ πήρε την πρόκριση παρά την ήττα της 2-3 στην παράταση από την Τσέλσι

Συγκλονιστικό ματς έγινε στη Μαδρίτη όπου η Ρεάλ παρά την ήττα της με 3-2 από την Τσέλσι, πήρε στην παράταση την πρόκριση στα ημιτελικά του Champions League.

Η απερχόμενη πρωταθλήτρια Ευρώπης, Τσέλσι, μπήκε πεισμωμένη για το θαύμα, κατάφερε να φτάσει σε σκορ πρόκρισης (0-3) χάρη στα γκολ των Μάουντ (15’), Ρίντιγκερ (51’) και Βέρνερ (75’) ανατρέποντας την ήττα της με 3-1 στο Λονδίνο, αλλά εκεί μίλησε η «βασίλισσα».

Το μαγικό πόδι του Μόντριτς που δημιούργησε μία από τις πιο όμορφες ασίστ στα χρονικά του αθλήματος και το πλασέ του Ροντρίγκο (80’) διαμόρφωσαν το 1-3 για την παράταση και εκεί ο Μπενζεμά (96’) με κεφαλιά έδωσε την πρόκριση στους Μαδριλένους.

Η Ρεάλ Μαδρίτης περιμένει αντίπαλο από το ζευγάρι Μάντσεστερ Σίτι-Ατλέτικο, με τους Άγγλους να είναι το φαβορί.

Υπνωτισμένη μπήκε στον αγωνιστικό χώρο του «Σαντιάγο Μπερναμπέου» η Ρεάλ Μαδρίτης. Οι Λονδρέζοι ήταν εμφανές ότι πατούσαν καλύτερα στο γήπεδο, μετέφεραν την πίεση στην εστία του Κουρτουά και η απόδοσή τους δικαιώθηκε στο 15’, όταν ο Βέρνερ βρήκε τον Μάουντ που έκανε την κίνηση στην καρδιά της άμυνας και με ιδανικό πλασέ άνοιξε το σκορ.

Οι «μπλε» συνέχισαν στο ίδιο μοτίβο, δεν κινδύνευαν και αντίθετα είχαν βάλει τους Μαδριλένους σε παθητική κατάσταση.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν φυσική συνέχεια του πρώτου. Η Τσέλσι με ακόμα μεγαλύτερο θάρρος πίεζε και στο 51’ ο Ρίντιγκερ με κεφαλιά κατάφερε να διαμορφώσει το 0-2, με την ομάδα του Τούχελ να παίρνει αυτό που αξίζει. Η Ρεάλ άρχισε να… ξυπνά αναγκαστικά και να ψάχνει το γκολ, είχε ευκαιρία με την εκτέλεση φάουλ του Κρος και το σουτ του Βαλβέρδε, στάθηκε τυχερή με την ακύρωση του γκολ του Αλόνσο στο 62’, ενώ στο 66’ είχε και το δοκάρι του Μπενζεμά.

Κόντρα στη ροή του αγώνα, η Τσέλσι βρήκε και το τρίτο γκολ στο 75’ με την εκπληκτική ατομική ενέργεια του Βέρνερ, που κατάφερε να «ξαπλώσει» δύο αντιπάλους και με ιδανικό δεξί πλασέ νίκησε τον Κουρτουά. Ωστόσο, το άστρο της Ρεάλ εμφανίστηκε στο 80’. Ο Μόντριτς με την πάσα της χρονιάς, βρήκε τον Ροντρίγκο που μόλις είχε μπει στο ματς, γράφοντας το 1-3 για την παράταση.

Λίγα λεπτά μετά τη σέντρα στον έξτρα χρόνο, η Ρεάλ με τον ηγέτη της, Καρίμ Μπενζεμά βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα, όταν ο Βινίσιους με σέντρα σημάδεψε το κεφάλι του Γάλλου φορ, που διαμόρφωσε το 2-3.

Η Τσέλσι προσπάθησε να δημιουργήσει καταστάσεις στην αντίπαλη περιοχή και στο τελευταίο πεντάλεπτο τα κατάφερε με μεγάλες ευκαιρίες των Χάβερτς και Ζορζίνιο, με τους Μαδριλένους να είναι τυχεροί και να παίρνουν την πρόκριση.

Ρεάλ Μαδρίτης (Κάρλο Αντσελότι): Κουρτουά – Καρβαχάλ, Νάτσο (88’ Βάθκεθ), Αλάμπα, Μεντί (78’ Μαρσέλο) – Μόντριτς, Καζεμίρο (78’ Ροντρίγκο), Κρoς (73’ Καμαβινγκά) – Βαλβέρδε, Μπενζεμά, Βινίσιους (115’ Ντάνι Θεμπάγιος).

Τσέλσι (Τόμας Τούχελ): Μεντί – Τζέιμς, Τιάγκο Σίλβα, Ρίντιγκερ, Αλόνσο – Λόφτους-Τσικ (106’ Σαούλ), Καντέ (99’ Ζίγεκ), Κόβατσιτς (106’ Ζορζίνιο), Μάουντ – Βέρνερ (83’ Πούλισικ), Χάβερτς.