Η Ρεν έκανε την έκπληξη 3-1 την Μπέτις στην Σεβίλη (video)

Η Ρεν έκανε την έκπληξη, νίκησε 3-1 την Μπέτις στην Ανδαλουσία στον δεύτερο μεταξύ τους αγώνα για τους «32» του Europa League και προκρίθηκε στους «16» της διοργάνωσης, μετά το 3-3 της πρώτης αναμέτρησης στη Βρετάνη.

Οι Γάλλοι ξεκίνησαν πιο δυνατά και είχαν τον έλεγχο της αναμέτρησης. Στο 22’ ο Γκρενιέ εκτέλεσε κόρνερ και ο Μπενσεμπαϊνί με καρφωτή κεφαλιά νίκησε τους αντίπαλους αμυντικούς και έκανε το 0-1. Η ομάδα της Βρετάνης συνέχισε την πίεση και στο 30’, όταν ο Σαρ έκανε παράλληλη μπαλιά μέσα στην περιοχή ο Ουνού με πλασέ έκανε το 0-2.

Στο 41’, ο Κανάλες γύρισε την μπάλα στον Λο Σέλσο και αυτός με πλασέ έκανε το 1-2. Ο Χεσέ έχασε μια καλή ευκαιρία στη λήξη του ημιχρόνου για να ισοφαρίσει.

Οι «βερντιμπλάνκος» βγήκαν «φουριόζοι» στην επανάληψη και άρχισαν να χάνουν ευκαιρίες, όμως έπεσαν πάνω στον εκπληκτικό Κούμπεκ. Ο ρυθμός έπεσε στη συνέχεια και οι Γάλλοι άρχισαν να απειλούν την εστία των Ισπανών χωρίς κάτι ιδιαίτερο. Η Ρεν ξαναπήρε τα «ηνία» της αναμέτρησης και προσπάθησε για το τρίτο γκολ. Αυτό το πέτυχε στο 94’, όταν ο Μπεν Αρφά έδωσε παράλληλα μέσα στην περιοχή στο Νιάνγκ και αυτός έκανε το τελικό 1-3.