Η Ρεν κυπελλούχος Γαλλίας και «τέζα» η Παρί

Η Ρεν έκανε την υπέρβαση απέναντι στην Παρί Σεν Ζερμέν, τη νίκησε στα πέναλτι με 6-5 και αναδείχτηκε Κυπελλούχος Γαλλίας για το 2019. Μετά το ισόπαλο 2-2 της κανονικής διάρκειας επικράτησε στη ρώσικη ρουλέτα των πέναλτι και κατάφερε μία γερή «μαχαιριά» στους Παριζιάνους, που μετά την κυριαρχία τους στο πρωτάθλημα έκαναν όνειρα για το νταμπλ.

Η Ρεν, που ήταν η τυπικά γηπεδούχος στον τελικό του Παρισιού, έκανε αρχικά ανατροπή από 0-2. Στα πρώτα 21 λεπτά η Παρί πήρε σοβαρό προβάδισμα με γκολ του Ντάνι Άλβες και του Νεϊμάρ. Στο 40΄’ η Ρεν ξαναμπήκε στο παιχνίδι με αυτογκόλ του Κιμπεμπέ και ισοφάρισε στο 66′ με κεφαλιά του Μεξέ. Στην παράταση αποβλήθηκε ο Κιλιάν Εμπαπέ και στα πέναλτι ο Ενκουνκού ήταν ο μοιραίος για την Παρί στέλνοντας την μπάλα ψηλά.