Η Ρίβερ Πλέιτ τροπαιούχος

Η Ρίβερ Πλέιτ με ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο της παράτασης, νίκησε 3-1 την Μπόκα Τζούνιορς στο «Σαντιάγο Μπερναμπέου» και σήκωσε το τέταρτο Κόπα Λιμπερταδόρες της ιστορίας της!

Η ανώτερη Ρίβερ Πλέιτ εκμεταλλεύτηκε την αριθμητική της υπεροχή στην ημίωρη παράταση (αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Μπάριος στο 92’) και με δύο γκολ ολοκλήρωσε την ανατροπή. Το πρώτο ημίχρονο είχε πάθος, δυνατές μονομαχίες, σκληρά μαρκαρίσματα και τεράστια θέληση από τους 22 παίκτες των δύο ομάδων. Ωστόσο, η ποδοσφαιρική ποιότητα απουσίασε, με τις δύο ομάδες επικεντρώνονται στα αμυντικά τους καθήκοντα, στην προσπάθεια να μην δώσουν την ευκαιρία στην αντίπαλό τους να απειλήσει.

Με το παιχνίδι σε απόλυτη ισορροπία και με τις μεγάλες ευκαιρίες να απουσιάζουν, λίγο πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου και εκεί που φαινόταν πως οι δύο ομάδες θα πήγαιναν στα αποδυτήρια ισόπαλες, χωρίς τέρματα, η Μπόκα πήρε το προβάδισμα! Στο 44’, ενώ η Ρίβερ βρισκόταν στην επίθεση, οι αμυντικοί της Μπόκα έκλεψαν τη μπάλα, με τον Νάντες να βρίσκει με φανταστική κάθετη πάσα τον Μπενετέτο, ο οποίος αφού «άδειασε» τον Μαϊδάνα, έστειλε με ιδανικό πλασέ τη μπάλα στα δίχτυα, βάζοντας σε θέση οδηγού τους «χεϊνέσες»!

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ρίβερ μπήκε αποφασισμένη να φτάσει στην ισοφάριση, με τους ποδοσφαιριστές της να πιέζουν τους αντιπάλους του σε όλα τα μήκη και τα πλάτη του γηπέδου και εκείνους της Μπόκα να περιορίζονται σε παθητικό ρόλο, συγκεντρωμένοι στα αμυντικά του καθήκοντα. Στο 49’ ο Φερνάντες σούταρε λίγο δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Αντράδα και στο 56’ οι παίκτες της Ρίβερ ζήτησαν πέναλτι, με τον Πράτο να συγκρούεται με τον τερματοφύλακα της Μπόκα και τον διαιτητή να δίνει επιθετικό φάουλ, αφού συμβουλεύτηκε το VAR. Τελικά, η πίεση της Ρίβερ «απέδωσε καρπούς» στο 68’, όταν μετά από πανέμορφη ομαδική συνεργασία, ο Φερνάντες «σέρβιρε» έτοιμο γκολ στον Πράτο, ο οποίος δεν αστόχησε από κοντά, κάνοντας το 1-1.

Στην ημίωρη παράταση η Ρίβερ κυριάρχησε. Εκεί, στο δεύτερο λεπτό ο Μπάριος της Μπόκα αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Στο 109’ ο Κιντέρο (ο οποίος είχε περάσει σαν αλλαγή στο 58’) με «βολίδα» λίγο έξω από την μεγάλη περιοχή του Αντράδα, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, κάνοντας το 2-1 για τους «εκατομμυριούχους». Στα εναπομείναντα λεπτά όλοι οι παίκτες της Μπόκα ανέβηκαν προς την περιοχή της Ρίβερ (συμπεριλαμβανομένου και του τερματοφύλακα), στο 120’ η Μπόκα έφτασε «μια ανάσα» από την ισοφάριση με τον Χάρα να σουτάρει στο δοκάρι και στο τελευταίο λεπτό, με τον Αντράδα προωθημένο, ο Μαρτίνες διαμόρφωσε σε κενή εστία το τελικό 3-1 για τη Ρίβερ!