Η Ρόμα του Κώστα Μανωλά ξέσπασε 4-1 στη Σαμπντόρια

Η αύρα που απέκτησε στο Champions League η Ρόμα, είχε θετικές επιπτώσεις και στο καμπιονάτο. Η ομάδα του Κώστα Μανωλά στο πλαίσιο της δωδέκατης αγωνιστικής της Serie A, ξέσπασε 4-1 στη Σαμπντόρια.

Οι «τζιαλορόσι» επέστρεψαν πανηγυρικά στα τρίποντα, μετά από έναν μήνα με δύο ισοπαλίες και μία ήττα, επικρατώντας 4-1 των «μπλε» στο «Ολίμπικο».

Το σκορ άνοιξε στο 19’ ο Ζεσούς με κεφαλιά μετά από εκτέλεση φάουλ, ενώ στο 59’ ο Κολάροφ έβγαλε την ασίστ στον Σικ, ο οποίος διπλασίασε τα τέρματα.

Με εντυπωσιακή ατομική ενέργεια και σουτ του Ελ Σαραουί έγινε το 3-0 στο 72’. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στο 89’ με τον Ντεφρέλ, για να αυξήσει εκ νέου τη διαφορά ο Ελ Σαραουί στις καθυστερήσει ς, με κοντινό πλασέ.

Βαθιά βαθμολογική ανάσα πήρε ο η Έμπολι που επικράτησε 2-1 της Ουντινέζε. Ο Ζάιτς στο 41’ άνοιξε το σκορ, με τον Καπούτο στις αρχές του δεύτερου ημιχρόνου να διπλασιάζει τα τέρματα. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στο 81’ με σουτ του Πουσέτο, ένα λεπτό μετά από χαμένο πέναλτι του Ντε Πάουλ.

Στην ισοπαλία 2-2 κόλλησαν Κιέβο και Μπολόνια στη Βερόνα.