Η Ρωσία προκρίθηκε με νίκη 5-0 στην Κύπρο

Το εισιτήριο για την τελική φάση του Euro 2020 σφράγισε η Ρωσία, εξασφαλίζοντας και μαθηματικά τη δεύτερη θέση του 9ου ομίλου με 21 βαθμούς, πίσω από το Βέλγιο.

Η ομάδα του Τσερτσέσοφ, πέρασε με άνεση από την Κύπρο, επικρατώντας  5-0. Μόλις στο 9ο λεπτό, ο Τσέρισεφ με όμορφη ατομική ενέργεια έκανε το 1-0 και άνοιξε το δρόμο για τη νίκη της «αρκούδας», ενώ στο 23’ έγινε δημιουργός, αφού έβγαλε φάτσα με την εστία τον Οζντόεφ που δεν δυσκολεύτηκε να γράψει το 2-0. Ο Τζίουμπα στο 79’ διεύρυνε το σκορ στο 3-0, ενώ στο 89′ ο Γκολόβιν έγραψε το 4-0. Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε στις καθυστερήσεις ο Τσέρισεφ με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα.

Στο άλλο ματς του ομίλου, η Σκωτία σάρωσε το Σαν Μαρίνο, επικρατώντας με 6-0. Αυτή ήταν η πρώτη νίκη για τους Σκωτσέζους μετά από τέσσερις διαδοχικές ήττες στα προκριματικά. Ο ΜακΓκίν με τρία γκολ στο πρώτο μέρος, ολοκλήρωσε ένα καθαρό χατ τρικ, ενώ ο Σάνκλαντ στο 65’ και ο Φίντλεϊ στο 67’ ανέβασαν τον δείκτη του σκορ στο 5-0, ενώ στο φινάλε ο Άμστρονγκ διαμόρφωσε το τελικό 6-0.