Η Σαχτάρ 3-0 την Ντνίπρο πήρε το πρωτάθλημα στην Ουκρανία

Πως θα προκύψει ο αντίπαλος του Παναθηναϊκού στα προκριματικά του Champions League

To 14o πρωτάθλημα της ιστορίας της κατέκτησε η Σαχτάρ! Η ομάδα από το Ντόνετσκ, η οποία αγωνίζεται στο Χάρκοβο λόγω της εμπόλεμης κατάστασης, επικράτησε 3-0 της Ντνίπρο και εξασφάλισε τον τίτλο, μία αγωνιστική πριν το φινάλε της διοργάνωσης.

Ο Μπονταρένκο στο 9ο λεπτό άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους, με το 1-0 να μένει ως το φινάλε του ημιχρόνου. Ο Σίκαν στο 55’ έδωσε αέρα δύο τερμάτων στην ομάδα του και ο Στεπανένκο τέσσερα λεπτά αργότερα έβαλε το κερασάκι στην τούρτα για τη Σαχτάρ, διαμορφώνοντας το τελικό 3-0.

Η Ντνίπρο πλέον ισοβαθμεί στη δεύτερη θέση με τη Ζόρια, η οποία επικράτησε 2-0 εκτός έδρας της Αλεξαντρίγια με σκόρερ τους Ρούσιν (9’) και Μπούλετσα (24’).

Την τελευταία αγωνιστική (04/06) υπάρχουν οι αναμετρήσεις Ντνίπρο-Κρίβμπας και Μινάι-Ζόρια Λουχάνσκ. Η Ντνίπρο υπερέχει στην ισοβαθμία της Ζόρια και ψάχνει ίδιο ή καλύτερο αποτέλεσμα για να είναι δεύτερη και να πάρει το ευρωπαϊκό εισιτήριο για τα προκριματικά του Champions League.

Όποια εκ των δύο τερματίσει στη 2η θέση, θα συμμετάσχει στο 2ο προκριματικό γύρο του Champions League και θα είναι υποψήφια αντίπαλος του Παναθηναϊκού (μαζί με την ομάδα που θα τερματίσει δεύτερη στο Βέλγιο).