Η Σάκκαρη πρόκριση με ανατροπή στα προημιτελικά του τουρνουά της Πάρμας

Όπως και στην πρεμιέρα της στην Πάρμα, η Μαρία Σάκκαρη έχασε το πρώτο σετ, όμως κατάφερε να επικρατήσει της έμπειρης Ολλανδέζας (Νο.114) Αράντσκα Ρους με 3-6, 6-2, 6-3 και να κλείσει ραντεβού στα προημιτελικά του χωμάτινου Ιταλικού τουρνουά με τη Βελγίδα Μαρίνα Ζανέφσκα (Νο.97), που νίκησε εύκολα με 6-1, 6-3 την Ντάλμα Γκάλφι.

Η 27χρονη Ελληνίδα έπαιξε ξανά με τη φωτιά, αλλά… πάτησε γκάζι μετά την απώλεια του πρώτου σετ και έφτασε στην πρόκριση μετά από 2 ώρες και 36 λεπτά σκληρής προσπάθειας. Αυτό που πρέπει, βέβαια, να την απασχολεί είναι ο αριθμός των αβίαστων λαθών της, καθώς έκανε σήμερα 45 (είχε, πάντως και 32 winners) και θα μπορούσε κάλλιστα να είχε άλλη εξέλιξη ο αγώνας. Στο πρώτο σετ η εμφάνισή της ήταν απογοητευτική, αφού πέρα από τα 21 αβίαστα λάθη της, το σερβίς της ήταν ασταθές, ενώ είχε και πολλά νεύρα… Κάποια στιγμή, η Νο.7 τενίστρια στον κόσμο, τα έβαλε και με τον διαιτητή, λέγοντάς του πως «είσαι εναντίον μου από τότε που ήμουν μικρή».

Ακόμα και έτσι, πάντως, είχε πέντε ευκαιρίες να «σπάσει» τη Ρους και να ξαναμπεί στη διεκδίκηση του σετ, όμως η 31χρονη τενίστρια εκμεταλλεύτηκε το πρώτο σετ πόιντ της και έκανε το 0-1.

Στη συνέχεια, ωστόσο, η Μαρία βρήκε την αυτοκυριαρχία της, βρήκε και τα χτυπήματά της και με δύο μπρέικ στο δεύτερο σετ έφερε το ματς στα ίσα.

Ήταν πλέον φανερό ότι ήταν πια στη θέση του οδηγού και τα πράγματα έγιναν πιο ξεκάθαρα όταν πέρασε μπροστά και με 3-1. Φουλ επιθετική στη συνέχεια, είχε την ευκαιρία να πετύχει ένα ακόμα μπρέικ στο 4-1, αλλά τελικά πήρε τις μπάλες να σερβίρει για τη νίκη στο 5-3.

Η Ρους την απείλησε με ένα μπρέικ πόιντ, όμως το έσβησε με έξυπνο σερβίς και τελικά καθάρισε τη νίκη στο δεύτερο ματς πόιντ. Είναι η πρώτη φορά μετά το Wimbledon που πετυχαίνει back to back νίκες και είναι, χωρίς αμφιβολία, το μεγάλο φαβορί για την κατάκτηση του τίτλου.