Η Σαουδική Αραβία έφερε τα πάνω κάτω στο 95΄, νίκησε 2-1 την Αίγυπτο

Με ένα απίθανο γκολ στο 95′, με την μπάλα να περνάει από… όλα σχεδόν τα πόδια των παικτών της Σαουδικής Αραβίας, ο Αλ Νταουσαρί σκόραρε κι έδωσε στη χώρα του μια ιστορική νίκη γοήτρου, πετυχαίνοντας την ανατροπή 2-1 σε βάρος της Αιγύπτου.

Οι Σαουδάραβες κατάφεραν να πάρουν τους 3 πρώτους και τελευταίους τους βαθμούς στο φετινό Παγκόσμιο Κύπελλο, αφήνοντας στο μηδέν την παρέα του Σαλάχ που ναι μεν σκόραρε, αλλά δεν μπόρεσε να οδηγήσει τους Φαραώ σε μια επιτυχία.

Το ματς μπορεί να ήταν βαθμολογικά αδιάφορο, αλλά η ομάδα του Πίτσι έδειχνε μεγαλύτερη διάθεση σε όλη τη διάρκεια του 90λέπτου και παρά το γεγονός ότι έμεινε πίσω στο σκορ από το γκολ του Σαλάχ στο 22′, κατάφερε να τα φέρει όλα τούμπα, με την ανατροπή να υπογράφεται στο 95′ με γκολ του Σαλέμ (2-1).

Στα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου, άρχισε ο χορός των πέναλτι. Στο 39’ ο Γιασέρ έκανε τη σέντρα, ο Φατί έκανε χέρι, αλλά στο πέναλτι που εκτέλεσε ο Αλ Μουβαλάντ, ο 45χρονος τερματοφύλακας, Ελχανταρί απέκρουσε με το αριστερό του χέρι, στέλνοντας την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι. Ωστόσο, μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου δόθηκε κι άλλο πέναλτι, τραβηγμένο αυτή τη φορά, σε ανατροπή του Αλί Γκαμπρ στον Φαχάντ και ο Σαλμάν στο 45’+6’έκανε το 1-1.

Στα αξιοσημείωτα ήταν η χρησιμοποίηση του Αμρ Ουάρντα στο δεύτερο ημίχρονο, που ναι μεν έδωσε μια διαφορετική πνοή στη μεσοεπιθετική γραμμή των «φαραώ», αλλά δεν κατάφερε να ξεχωρίσει από την πολύ μετριοπαθή νοοτροπία της ομάδας του.

Σαουδική Αραβία (Χ. Πίτσι): Αλ Μοσαϊλέμ, Αλ Σαχρανί, Μ. Χαουσαουί, Οσ. Χαουσαουί, Αλ Μπουράικ, Οταΐφ, Αλ Μοκαουί, Αλ Φαράζ, Αλ Νταουσαρί, Μπαχμπρί (65΄ Ασίρι), Αλ Μουαλάντ (79΄ Αλ Σεχερί)

Αίγυπτος (Ε. Κούπερ): Ελ Χανταρί, Φατί, Αλί Γκαμπρ, Χεγκάζι, Αμπντέλ Σαφί, Χάμεντ, Ελ Νένι, Τρεζεγκέ (81′ Καχραμπά), Σαΐντ (40+7’ Ουάρντα), Σαλάχ, Μόχσεν (64′ Σομπί).