Η Σέλτικ ξέρανε τη Λάτσιο 2-1 στο 95΄ στην Ρώμη

Η Σέλτικ ξέρανε την Λάτσιο, αυτή τη φορά στην Ρώμη και πήρε την πρόκριση για τους 32 του Europa League, καθώς κέρδισε 2-1 στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Αν κι έμεινε νωρίς πίσω στο σκορ από γκολ του «δαιμονισμένου» Ιμόμπιλε (με απευθείας πλασέ μέσα από την περιοχή στο 7’) η ομάδα του Νιλ Λένον δεν πτοήθηκε.

Με τη συμπαράσταση 9.000 οπαδών της που βρέθηκαν στο «Ολίμπικο», ισοφάρισαν πριν το ημίχρονο (με διαγώνιο σουτ του Φόρεστ) και άντεξαν στην πίεση ως το 95’.

Τότε που ο Εντσάμ… άφησε στον τόπο τη Λάτσιο και με άψογο πλασέ έδωσε το τρίποντο που σφραγίζει την πρόκριση της Σέλτικ στην επόμενη φάση και αφήνει πρόωρα εκτός Ευρώπης τη Λάτσιο.

Ένα αποτέλεσμα που (εκτός από τους «καθολικούς») πανηγυρίστηκε και από την Κλουζ! Διότι την ίδια ώρα οι Ρουμάνοι κατάφερναν να ντουμπλάρουν τις νίκες τους επί της Ρεν, επικρατώντας 1-0 των Γάλλων.

Και χάρη στο γκολ του Ροντόν με κεφαλιά από εκτέλεση κόρνερ στο 87’, αξιοποίησαν το αποτέλεσμα την ήττα της Λάτσιο και χρειάζονται πλέον έναν βαθμό σε δυο αγώνες για να εξασφαλίσουν κι εκείνοι το εισιτήριο για τους «32».