Η Σενεγάλη πήρε το Κόπα Άφρικα για πρώτη φορά στην ιστορία της

Η Σενεγάλη νίκησε 4-2 την Αίγυπτο του Σαλάχ και πανηγύρισε το πρώτο Africa Cup Of Nations της ιστορίας της. Η Σενεγάλη των Μανέ, Κουλιμπαλί και Μεντί, κυριάρχησε στην ψυχοφθόρο διαδικασία των πέναλτι.

Η ομάδα του Μοχάμεντ Σαλάχ [δεν πρόλαβε να εκτελέσει πέναλτι] περιορίστηκε σε δεύτερο ρόλο στον τελικό, περίμενε περισσότερο τη… ρουλέτα, όμως για πρώτη φορά στην ιστορία της, η Σενεγάλη ήταν αυτή που πανηγύρισε τον κορυφαίο τίτλο του ποδοσφαίρου της Αφρικής.

Ο Μανέ ήταν για σχεδόν 115 λεπτά μοιραίος, πριν γίνει ωραίος με την τελευταία εκτέλεση πέναλτι. Στο 4’ ο Σαλιού Σις της Σενεγάλης ανατράπηκε από τον Αμπντελμονέμ αλλά ο expert στις επεμβάσεις από τα 11 βήματα, Γκαμπάσκι, έβαλε stop στον επιθετικό της Λίβερπουλ. Ο Μανέ δεν πρόλαβε να βρει την μπάλα στο 23’ και ο Σαλάχ είχε στο 43’ καλή στιγμή όμως ο Μεντί μπορούσε να τα βγάλει πέρα με το σουτ του. Η Αίγυπτος ήταν καλύτερη μόνο στο τελευταίο τέταρτο του 90λεπτου και αυτό χωρίς να επιβληθεί και να δημιουργήσει ευκαιρίες. Οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στη διαδικασία των πέναλτι…

Καλιντού Κουλιμπαλί. Γκολ. 1-0 η Σενεγάλη

Ζίζο. Γκολ. 1-1 η Αίγυπτος

Αμπντού Ντιαλό. Γκολ. 2-1 η Σενεγάλη

Αμπντελμονέμ. Δοκάρι. Μένει το 2-1

Μπούνα Σαρ. Αποκρούει ο Γκαμπάσκι. Μένει το 2-1

Χαμντί. Γκολ. 2-2 η Αίγυπτος

Ντιένγκ. Γκολ. 3-2 η Σενεγάλη

Λασέεν. Αποκρούει ο Μεντί. Μένει το 3-2