Η Σενεγάλη στο Μουντιάλ πέταξε έξω στα πέναλτι την Αίγυπτο

Η ιστορία επαναλήφθηκε. Η Σενεγάλη έναν μήνα αφότου κατέκτησε το Κύπελλο Εθνών Αφρικής στα πέναλτι κόντρα στην Αίγυπτο, επανέλαβε τον θρίαμβο και πήρε το «εισιτήριο» για το Παγκόσμιο Κύπελλο του Κατάρ!

Μετά το 1-0 σε κανονική διάρκεια και παράταση, η Σενεγάλη «ισοφάρισε» την ήττα της από την Αίγυπτο με το ίδιο σκορ στο πρώτο ματς, με αποτέλεσμα οι δύο ομάδες να οδηγηθούν -εκ νέου- στη «ρώσικη ρουλέτα».

Εκεί, ο Σαντιό Μανέ έστησε την μπάλα στη βούλα για το τελευταίο πέναλτι, ευστόχησε και… πλήγωσε ξανά τον συμπαίκτη του στη Λίβερπουλ, Σαλάχ, που ήταν μοιραίος, καθώς αστόχησε στο δικό του!

Το 1-0 έγινε στο ίδιο λεπτό και με τον ίδιο τρόπο, όπως στο πρώτο παιχνίδι, δηλαδή με αυτογκόλ στο 4′. Θύμα αυτήν τη φορά ήταν ο Χαμντί Φατχί, που έστειλε άθελά του την μπάλα στα δίχτυα του Μοχάμεντ ελ Σενάουι. Ακολούθησε, σε ολόκληρο το ματς, ένας απίστευτος μονόλογος από πλευράς Σενεγάλης, που είχε 26 τελικές έναντι 5 της Αιγύπτου! Ακόμα και ο Παπ Αμπού Σισέ του Ολυμπιακού (που ήταν βασικός) έχασε διπλή ευκαιρία, με τον Ελ Σενάουι να του λέει «όχι».

Στα πέναλτι, όμως, αποδόθηκε Θεία Δίκη και η Σενεγάλη είναι για τρίτη φορά στην ιστορία της και δεύτερη συνεχόμενη στη μεγάλη γιορτή του ποδοσφαίρου!