Η Σέριφ των Ελλήνων νίκησε 1-2 στη Μαδρίτη τη Ρεάλ (video)

Με τον Αθανασιάδη να κάνει τρομερές επεμβάσεις και τον Κολοβό να παίζει βασικός, η Σέριφ από τη Μολδαβία νίκησε 2-1 στη Μαδρίτη τη Ρεάλ.

Η ισπανική ομάδα μπήκε επιθετικά στο παιχνίδι. Ο Έλληνας τερματοφύλακας Αθανασιάδης όμως είπε όχι στο 18ο λεπτό σε σουτ του Μπενζεμά.

Η Ρεάλ είχε την κατοχή αλλά η Σέριφ κατάφερε να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα, καθώς στο 25ο λεπτό με τον Γιακχσιμπάεβ άνοιξε το σκορ.

Το σκηνικό δεν άλλαξε και στη συνέχεια. Η Ρεάλ είχε την πρωτοβουλία αλλά έφτανε με δυσκολία στην περιοχή του Αθανασιάδη. Στο 61ο λεπτό ο Βινίσιους διαμαρτυρήθηκε για πέναλτι σε μαρκάρισμά τους στη μεγάλη περιοχή. Ο διαιτητής όμως με χρήση του VAR δεν καταλόγισε τίποτα.

Αντίθετα, στο 63ο λεπτό και πάλι ο Βινίσιους ανατράπηκε στη μεγάλη περιοχή με τον διαιτητή, αυτήν τη φορά να δίνει το πέναλτι. Ο Μπενζεμά ήταν ο εκτελεστής και έκανε το 1-1, νικώντας τον Αθανασιάδη.

Το τέρμα αυτό αφύπνισε τη Σέριφ η οποία εκμεταλλεύτηκε και την προσπάθεια της Ρεάλ να πάρει προβάδισμα.

Στο 72ο λεπτό ο Μπρούνο έστειλε την μπάλα στα δίχτυα αλλά από θέση οφσάιντ όπως διαπίστωσε ο διαιτητής με χρήση του VAR. Το παιχνίδι απέκτησε μια άγρια ομορφιά, με τη Ρεάλ να αναζητά πιεστικά το γκολ και τελικά τη Σέριφ να κάνει το απίστευτο…. Στο 90ο λεπτό ο Τιλ με ένα άπιαστο σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, κάνοντας το τελικό 1-2.