Η Σεβίλλη έμεινε στο 2-2 με την Σλάβια

Η Σεβίλλη έχασε ένα… τσουβάλι ευκαιρίες απέναντι στη Σλάβια, που πήρε ισοπαλία 2-2 στο «Σάντσεθ Πιθχουάν». Μπορεί η Σεβίλλη να ήταν το φαβορί όταν η κλήρωση της έφερε αντίπαλο τη Σλάβια Πράγας στη φάση των «16» του Europa League, αλλά μετά το αποτέλεσμα του πρώτου αγώνα, η ρεβάνς παραμένει ανοιχτή υπόθεση.

Οι Τσέχοι με αρκετή δόση τύχης, απέσπασαν ισοπαλία με σκορ 2-2, αφού η ομάδα της Ανδαλουσίας έχασε στο δεύτερο ημίχρονο ένα… τσουβάλι ευκαιρίες, όχι μόνο για να πάρει τη νίκη, αλλά και σκορ πρόκρισης ενόψει της ρεβάνς στις 14 Μαρτίου.

Η Σεβίλλη «φρόντισε» με το… καλημέρα να δείξει τις διαθέσεις της, αφού στο 24o δευτερόλεπτο, άνοιξε το σκορ με τον Μπεν Γεντέρ, που εκμεταλλεύτηκε το λάθος της άμυνας της Σλάβια και με κοντινό πλασέ, έκανε το 1-0. Η ομάδα της Ανδαλουσίας είχε τον έλεγχο, αλλά χωρίς να δείχνει ιδιαίτερα επιθετικές τάσεις. Έτσι, στο 25’ και κόντρα στη ροή του αγώνα, η ομάδα της Τσεχίας έφτασε στην ισοφάριση με δυνατό σουτ του Στοχ έξω από την περιοχή.

Η αφύπνιση των γηπεδούχων, όπως και η απάντησή τους, ήταν άμεση. Τρία λεπτά αργότερα, ο Μπανέγα εκτέλεσε κόρνερ και ο Μουνίρ με απευθείας εκτέλεση μέσα από την περιοχή, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα και έδωσε νέο προβάδισμα με 2-1. Το πρώτο ημίχρονο «έκρυβε» κι άλλες συγκινήσεις, αφού στο 39’, η Σλάβια έφτασε εκ νέου στην ισοφάριση με τυχερή κεφαλιά του Κραλ, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Ντέλι.

Με γκολ, που ακυρώθηκε ως οφσάιντ ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο (52’), αφού ο Μουνίρ ήταν σε αντικανονική θέση, όταν έγινε αποδέκτης της μπάλας. Δύο λεπτά αργότερα, ο Σαράμπια έχασε τεράστια ευκαιρία για το 3-2, αλλά νικήθηκε από τον Κόλαρ, κάτι που συνέβη και στο 58’, ενώ στο 59’ αυτός που δεν τα κατάφερε ήταν ο Μουνίρ. Η πίεση της Σεβίλλης ήταν αφόρητη προς την εστία της Σλάβια και σχεδόν κάθε επίθεση «μύριζε» γκολ.

Στο 70’, ο Μουνίρ έχασε άλλη μια τεράστια ευκαιρία για να δώσει προβάδισμα νίκης, με τους φιλοξενούμενους να έχουν περιοριστεί σε παθητικό ρόλο και να παλεύουν με «νύχια και δόντια» για να κρατήσουν την ισοπαλία. Στο 77’ ήταν η σειρά του Μπεν Γεντέρ να νικηθεί από τον Κόλαρ, ενώ η τελευταία καλή στιγμή ήρθε στο 87’ με τον Σαράμπια.