Η Σίτι άνετα 3-1 την Άστον Βίλα πλησίασε την Άρσεναλ

Για πολύ λίγο έμεινε στην 3η θέση η Μάντσεστερ Σίτι, που νίκησε άνετα 3-1 την Άστον Βίλα εντός έδρας και προσπέρασε τη Γιουνάιτεντ – μειώνοντας μάλιστα τη διαφορά από την Άρσεναλ στους τρεις βαθμούς, έστω και με ματς περισσότερο.

Οι «πολίτες» καθάρισαν από το πρώτο ημίχρονο το ματς, με τον Ρόδρι να ανοίγει το σκορ στο 4ο μόλις λεπτό με κεφαλιά μετά από κόρνερ του Μαχρέζ.

Ο Γκουντογκάν είχε ακυρωθέν γκολ στο 14ο λεπτό, όμως ο Γερμανός σκόραρε… κανονικά στο 39′ μετά από γύρισμα του Χάαλαντ και διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του.

Ένα εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Μαχρέζ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους έφερε το 3-0, με τη Βίλα να καταφέρνει απλά να μειώσει με συρτό σουτ του Γουότκινς στο 61′.