Η Σίτι με ανατροπή 1-2 τη Ντόρτμουντ περιμένει την Παρί στα ημιτελικά

Η Μάντσεστερ Σίτι εκμεταλλεύτηκε τα λάθη της Ντόρτμουντ νίκησε με ανατροπή 1-2 τους Βεστφαλούς και προκρίθηκε στον ημιτελικό του Champions League, όπου περιμένει η Παρί Σεν Ζερμέν.
Για ένα ημίχρονο η Ντόρτμουντ το πίστευε, καθώς προηγήθηκε 1-0, αλλά στη συνέχεια προσγειώθηκε στην πραγματικότητα. Η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα, πέρασε με συνολικό σκορ 4-2.

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να φτάσουν σε γρήγορο γκολ, που τους έδωσε σκορ πρόκρισης. Ήταν στο 15’, όταν ο Μπέλιγχαμ έγινε κάτοχος της μπάλας στο ύψος της μεγάλης περιοχής και νίκησε τον Βραζιλιάνο τερματοφύλακα της Σίτι με ωραίο πλασέ!

Η εξέλιξη αυτή ανάγκασε τους «πολίτες» να ανέβουν για να ψάξουν την ισοφάριση, με τον Ντε Μπρόινε να έχει ένα τρομερό σουτ στο οριζόντιο δοκάρι στο 25ο λεπτό και τον Σίλβα να στέλνει άουτ την μπάλα με κεφαλιά στην εξέλιξη της φάσης.

Στο 32’ ήταν η σειρά του Μαχρέζ να απειλήσει, με τον Μπέλιγχαμ να σώζει την ομάδα του με προβολή μετά από σουτ του Αλγερινού. Στο δε 39’, ο Χιτς μάζεψε εύκολα την κεφαλιά του Ζιντσένκο, με αποτέλεσμα το 1-0 να παραμείνει μέχρι την ανάπαυλα.

Στο δεύτερο μέρος, οι φιλοξενούμενοι πίεσαν ασφυκτικά από το πρώτο λεπτό και δικαιώθηκαν γρήγορα χάρη σε ένα χαζό χέρι του Τζαν, που επέτρεψε στον Μαχρέζ να στήσει την μπάλα στη βούλα του πέναλτι στο 55’ και να ευστοχήσει, φέρνοντας το ματς στα ίσα.

Στο 68′ ο Χούμελς είχε μια ωραία κεφαλιά μετά από φάουλ του Ρόις ωστόσο είδε την μπάλα να περνά λίγο άουτ, με την… ταφόπλακα στις ελπίδες των γηπεδούχων να μπαίνει επτά λεπτά αργότερα. Ο Φόντεν έπιασε ωραίο σουτ από το ύψος της περιοχής, ο Χιτς δεν αντέδρασε σωστά και το 2-1 για τη Σίτι ήταν γεγονός.

Ντόρτμουντ (Ε. Τέρζιτς): Χιτς, Μορέι (80’ Τίγκες), Ακάντζι, Χούμελς, Γκερέιρο, Μπέλιγχαμ (80’ Μπραντ), Τζαν, Νταχούντ (76’ Αζάρ), Κνάουφ (68’ Ρέινα), Χάαλαντ, Ρόις.

Μάντσεστερ Σ. (Π. Γκουαρδιόλα): Έντερσον, Γουόκερ, Στόουνς, Ντίας, Ζιντσένκο, Ντε Μπρόινε, Ρόδρι, Γκουντογκάν, Μαχρέζ (88’ Στέρλινγκ), Σίλβα, Φόντεν.