Η Σλοβάτσκο έκανε την έκπληξη 3-1 τη Σπάρτα Πράγας στον τελικό κυπέλλου Τσεχίας

Με 3-1 επικράτησε στον τελικό του Κυπέλλου Τσεχίας η Σλοβάτσκο επί της Σπάρτα Πράγας, πανηγυρίζοντας με αυτόν τον τρόπο το πρώτο τρόπαιο του θεσμού στην ιστορία της. Δυναμικά μπήκε στον αγωνιστικό χώρο η Σλοβάτσκο, που κατάφερε να κερδίσει πέναλτι στο 10ο λεπτό, όταν ο Μάρτιν Σουχόμελ ανέτρεψε μέσα στην περιοχή παίκτη των τυπικά γηπεδούχων. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Βάτσλαβ Γιουρέτσκα, ο οποίος ευστόχησε και έκανε το 1-0. Στο 33’ οι Σλοβάτσκο διπλασίασε τα τέρμα τα της, με τον Γιουρέτσκα πάσαρε στον Ρέινμπεργκ, ο οποίος με μια κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 2-0. Στο 42ο λεπτό η Σπάρτα κατάφερε να μειώσει σε 2-1, με τον Νταβίντ Χάνκο με ένα σουτ κεραυνό έξω από την περιοχή, έστειλε την μπάλα στην κορυφή των διχτυών.

Ένα λεπτό αργότερα, ο Ρέινμπεργκ βρέθηκε μόνος του στην περιοχή της φιλοξενούμενης ομάδας και με ένα υπέροχο σουτ, έκανε το 3-1 χωρίς να αφήσει περιθώρια στον γκολκίπερ της Σπάρτα να αντιδράσει.