Η Σουηδία 3-0 στο Κόσοβο έπιασε κορυφή στον όμιλό μας

Η Σουηδία επικράτησε 3-0 του Κοσόβου εκτός έδρας για την 2η αγωνιστική του δευτέρου ομίλου των προκριματικών του Παγκοσμίου Κυπέλλου, στον οποίο μετέχει και η Εθνική μας ομάδα.

Το σκορ άνοιξε στο 12′ ο Αουγκούστινσον, έπειτα από ακροβατική ασίστ του Ζλάταν Ιμπραχίμοβιτς. Στο 35′ ο Αλεξάντερ Ίζακ έγραψε το 0-2 με πλασέ μέσα από την περιοχή. Στο 70′ ο Λάρσον σημείωσε με πέναλτι το τρίτο γκολ για τους Σουηδούς, που βρίσκονται στην 1η θέση του ομίλου με 6 βαθμούς. Οι Κοσοβάροι τελείωσαν το παιχνίδι με δέκα παίκτες, έπειτα από αποβολή του Μπέρισα με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Η Ιταλία πήρε ακόμη μία νίκη στον τρίτο όμιλο. Η σκουάντρα ατζούρα επικράτησε 2-0 εκτός έδρας της Βουλγαρίας, η οποία παραμένει χωρίς νίκη μετά από δύο αγωνιστικές. Το σκορ άνοιξε ο Αντρέα Μπελότι με πέναλτι στο 43ο λεπτό, ενώ στο 82′ ο Λοκατέλι διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα με σουτ μέσα από την περιοχή. Μαζί με τους Ιταλούς στους έξι πόντους είναι η Ελβετία που χάρη σε τέρμα του Σακίρι από το 2ο λεπτό της αναμέτρησης επικράτησε 1-0 της Λιθουανίας.

Τους έξι πόντους έφτασε στον όμιλο της η Γερμανία. Η Μάνσαφτ πήρε το διπλό με 0-1 απέναντι στη Ρουμανία, η οποία έμεινε στους τρεις βαθμούς. Στο 16ο λεπτό βγήκε ωραία μπαλιά για τον Χάβερτς στα δεξιά, εκείνος γύρισε στον Γκνάμπρι, ο οποίος με πλασέ έγραψε το 0-1, που έμεινε έως το τέλος. Στο ίδιο γκρουπ τα Σκόπια πήραν εύκολη νίκη απέναντι στον Λίχτενσταϊν, 5-0.

Στον τέταρτο όμιλο, η Ουκρανία και η Φινλανδία αναδείχθηκαν ισόπαλες 1-1. Έτσι, οι δύο ομάδες είναι ισόβαθμες με δύο πόντους, ενώ η Γαλλία που νωρίτερα είχε επικρατήσει 0-2 του Καζακστάν βρίσκεται στην κορυφή. Ο Ζούνιορ Μοράες, έπειτα από ασίστ του Καρανάεφ άνοιξε το σκορ, για να ισοφαρίσει με πέναλτι στο 89′ ο Πούκι.

Στον έκτο όμιλο, η Αυστρία έμεινε πίσω στο σκορ από τα Νησιά Φερόε στο 19′, καθώς ο Νάτεσταντ έγραψε το 0-1, όμως με τρία γκολ από το 30′ έως το 44′ οι Αυστριακοί επικράτησαν 3-1. Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου, το Ισραήλ και η Σκωτία αναδείχθηκαν ισόπαλοι 1-1.

Η Πολωνία είχε εύκολο έργο απέναντι στην Ανδόρα και επικράτησε 3-0 με τον Κάρολ Σβιντέρσκι να σκοράρει το τρίτο τέρμα και να ανοίγει λογαριασμό στο ντεμπούτο του. Πλέον βρίσκεται ισόβαθμη στους τέσσερις πόντους με την Ουγγαρία που πήρε το εύκολο διπλό με 0-3 κόντρα στον Σαν Μαρίνο. Στην κορυφή του ένατου ομίλου βρίσκεται η Αγγλία που νωρίτερα είχε επικρατήσει 2-0 της Αλβανίας.

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΩΝ ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΩΝ

2ος Όμιλος

Γεωργία – Ισπανία 1-2 (43′ Κβαρατσκέλια / 56′ Φεράν Τόρες, 90+2′ Όλμο)

Κόσοβο – Σουηδία 0-3 (12′ Αουγκούστινσον, 35′ Ίζακ, 70′ Λάρσον)

3ος όμιλος

Βουλγαρία – Ιταλία 0-2 (43′ Μπελότι, 82′ Λοκατέλι)

Ελβετία – Λιθουανία 1-0 (2′ Σακίρι)

4ος όμιλος

Καζακστάν – Γαλλία 0-2 (19′ Ντεμπελέ, 44′ Μαλίι αυτ.)

Ουκρανία – Φινλανδία 1-1 (80′ Μοράες / 89′ Πούκι)

6ος όμιλος

Δανία – Μολδαβία 8-0 (19′, 48′ Ντόλμπεργκ, 21′, 29′ Ντάμσγκαρντ, 35′ Στρίκγερ Λάρσεν, 38′ Γιένσεν, 81′ Σκοβ, 89′ Ινγκβάρτσεν)

Αυστρία – Νησιά Φερόε 3-1 (30′ Ντράγκοβιτς, 37′ Μπάουμγκαρντνερ, 44′ Κάλαιτζιτς / 19′ Νάτενσταντ)

Ισραήλ – Σκωτία 1-1 (44′ Πέρετζ / 56′ Φρέιζερ)

9ος όμιλος

Αλβανία – Αγγλία 0-2 (38′ Κέιν, 63′ Μάουντ)

Πολωνία – Ανδόρρα 3-0 (30′, 55′ Λεβαντόβσκι, 88′ Σβιντέρσκι)

Σαν Μαρίνο – Ουγγαρία 0-3 (13′ Ζαλάι, 71′ Σαλάι, 88′ Νίκολικς)

10ος όμιλος

Αρμενία – Ισλανδία 2-0 (53′ Μπαρσεγιάν / 74′ Μπαϊραμιάν)

Σκόπια – Λιχτενστάιν 5-0 (7′ Μπάρντι, 51΄, 54′ Τραϊκόβσκι, 62′ Ελμάς, 82′ Νεστορόβσκι)

Ρουμανία – Γερμανία 0-1 (16′ Γκνάμπρι)