Η Τουρκία με ανατροπή 72-70 την Ιταλία στο «Ακρόπολις»

Η Τουρκία επικράτησε της Ιταλίας 72-70, και φεύγει από το ΟΑΚΑ στην τρίτη θέση του βάθρου, αφήνοντας 4ους τους παίκτες του Ρομέο Σακέτι. «Κλειδί», η απίθανη ανατροπή στην τελευταία περίοδο και το επιμέρους 24-9 όταν οι Ιταλοί είχαν εφησυχάσει.

Πρώτος σκόρερ ο Τσεντί Οσμάν με 20 πόντους, «διπλός» ο Ιλιασόβα (16π., 11ριμπ.). Κορυφαίος αλλά και μοιραίος για την Ιταλία στο τέλος ο Τζεντίλε (26π., 8ριμπ.), στους 16 πόντους ο Χάκετ.

Ισορροπημένο στα πρώτα λεπτά το παιχνίδι, με την Τουρκία να προηγείται (7-4) με τον Ερντέν, έχοντας τον Κορκμάμ σε καλή αγωνιστική κατάσταση. Οι Ιταλοί βρήκαν λύσεις με τον Τζεντίλε στο φινάλε της περιόδου, πήραν το προβάδισμα και με τον Τεσιτόρι διαμόρφωσαν το 12-19 στο 10′. Ο Ντέλα Βάλε με τρίποντο έφερε διψήφια διαφορά (13-24) όταν ξεκίνησε η αντεπίθεση. Ο Τσέντι Οσμάν ηγήθηκε των Τούρκων που με επιμέρους 18-5 πέρασαν ξανά μπροστά στο σκορ και πήγαν στα αποδυτήρια με +3 (38-35).

Στα… αποδυτήρια, πάντως, φάνηκε να μένουν και την τρίτη περίοδο οι τυπικά γηπεδούχοι, με τους Ιταλούς να κάνουν πάρτι. «Πυροβολώντας» από κάθε σημείο και με δυναμική άμυνα η «σκουάντρα ατζούρα» σημείωσε την δική της ανατροπή και μάλιστα με επιβλητικό τρόπο, χάρη στο 10-26 του δεκαλέπτου (48-61 στο 30′). Στα τελευταία λεπτά, το παιχνίδι απέκτησε ξανά χαρακτήρα ντέρμπι, χάρη στον Οσμάν, με τους Τούρκους να πλησιάζουν αρχικά στους έξι πόντους (60-66), με τον άσο των Καβαλίερς μάλιστα να φέρνει την ολική επαναφορά με τρίποντο (70-68 στο 38′). Στο τελευταίο λεπτό, ο Ουίλμπεκιν αστόχησε, όμως ο Τζεντίλε δεν κατάφερε να εκδηλώσει επίθεση νίκης ή παράτασης, με τους Τούρκους να παίρνουν την νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 12-19, 38-35, 48-61, 72-70