Η Τραμπζονσπόρ με Μπακασέτα και Σιώπη νίκησε 1-0 την Βασιλεία

Νίκη αφιερωμένη στους σεισμοπαθείς της Τουρκίας πήρε η Τραμπζονσπόρ που επικράτησε της Βασιλείας με σκορ 1-0, στο πλαίσιο της αναμέτρησης των δύο ομάδων για τη φάση των «16» του Europa Conference League.

Ο αγώνας έγινε με μεγάλη συναισθηματική φόρτιση, αφού οι φίλοι της τουρκικής ομάδας έφτιαξαν ένα εντυπωσιακό πανό για να δείξουν την στήριξή τους, ενώ και οι ποδοσφαιριστές αφιέρωσαν το γκολ σε ολόκληρη τη χώρα με μια φανέλα που είχε τα χρώματα τη σημαίας.

Το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης σημείωσε ο Στρίγκερ Λάρσεν στο 65ο λεπτό του αγώνα, ενώ στο 77′ ακυρώθηκε γκολ του Μάξι Γκόμεζ για οφσάιντ. Αξίζει να σημειωθεί πως οι Τάσος Μπακασέτας και Μανώλης Σιώπης ξεκίνησαν βασικοί, με τον πρώτο να βγάζει ολόκληρο το 90λεπτο και τον δεύτερο να περνά εκτός στο 85′.

Στα υπόλοιπα ματς, η Φιορεντίνα έκανε πάρτι στο πιο χορταστικό παιχνίδι, επικρατώντας με σκορ 4-0 της Μπράγκα στην Πορτογαλία. Έτσι οι Ιταλοί ουσιαστικά καθάρισαν την υπόθεση πρόκριση στην επόμενη φάση. Ο Γιόβιτς σκόραρε δύο φορές στο 45’+1′ και στο 60′, ενώ το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Καμπράλ με άλλα δύο στο 79′ και το 90′.

Ακόμα, η Καραμπάγκ νίκησε τη Γάνδη με το ισχνό 1-0 και πήρε μικρό προβάδισμα πρόκρισης. Το μοναδικό γκολ πέτυχε ο Λεάντρο Αντράντε. Παράλληλα, η Μπόντο/Γκλιμτ έμεινε ισόπαλη χωρίς σκορ (0-0) με τη Λεχ Πόζναν, αφήνοντας ανοιχτούς λογαριασμούς.