Η Τσέλσι «χαμογέλασε» τελικά στο ντέρμπι του Λονδίνου (videos)

Το ντέρμπι στο Λονδίνο «βάφτηκε μπλε». Η Τσέλσι ήταν η μεγάλη νικήτρια επί της Άρσεναλ με 3-2, μετά από πολύ ωραίο παιχνίδι με εναλλαγές στο σκορ. Η γηπεδούχος μπήκε στο «Stamford Bridge» δυναμικά και βρέθηκε νωρίς σε θέση οδηγού με τα γκολ των Πέδρο (9′) και Μοράτα (20′). Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και πριν οι ομάδες πάνε στα αποδυτήρια για ξεκούραση, ισοφάρισαν με τους 37′ Μχιταριάν, 41′ Ιγουόμπι.

Ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος και οι συμπαίκτες του, μάλιστα, θα μπορούσαν να πανηγυρίσουν και την ολική ανατροπή αλλά Ομπαμεγιάνγκ και Ιγουόμπι δεν εκτέλεσαν σωστά. Στην επανάληψη δεν υπήρχε ο ίδιος ρυθμός και ανάλογο θέαμα, αλλά η αγωνία παρέμεινε ως το τέλος. Στο 81′ ο Μάρκος Αλόνσο έδωσε ξανά το προβάδισμα στην Τσέλσι που απώλεσε ευκαιρίες να «κλειδώσει» τη νίκη. Όμως ο Ράμσεϊ δεν κατάφερε να την τιμωρήσει και να δώσει στην Άρσεναλ, το βαθμό.

Νωρίτερα, στο «Wembley», η Τότεναμ έδειξε χαρακτήρα και έφτασε στη νίκη με 3-1 επί της Φούλαμ. Τα «σπιρούνια» προηγήθηκαν με τον Μόουρα (43′) αλλά ο Μίτροβιτς (52′) έφερε την αναμέτρηση στα ίσα. Οι γηπεδούχοι δεν πτοήθηκαν και αναζήτησαν το γκολ που θα τους έδινε και πάλι το προβάδισμα. Το πέτυχαν με τον Τρίπιερ (74′) και τρία λεπτά αργότερα «σφράγισαν» τη νίκη με τον Κέιν (77′). Ο οποίος, με το γκολ που πέτυχε «έσπασε την κατάρα» που τον κρατούσε χωρίς γκολ στην Premier League τον Αύγουστο.

Τα αποτελέσματα της 2ης αγωνιστικής:

Σάββατο 18/8

Κάρντιφ – Νιούκαστλ 0-0

Τότεναμ – Φούλαμ 3-1 (43′ Μόουρα, 74′ Τρίπιερ, 77′ Κέιν – 52′ Μίτροβιτς)

Έβερτον – Σαουθάμπτον 2-1 (15′ Γουόλκοτ, 31′ Ρισάρλιζον – 54′ Ινγκς)

Λέστερ – Γουλβς 2-0 (29′ αυτ. Ντόχερτι, 45′ Μάντισον)

Γουέστ Χαμ – Μπόρνμουθ 1-2 (33′ πέν. Αρναούτοβιτς – 60′ Γουίλσον, 66′ Σ. Κουκ)

Τσέλσι – Άρσεναλ 2-3 (9′ Πέδρο, 20′ Μοράτα, 81′ Αλόνσο – 37′ Μχιταριάν, 41′ Ιγουόμπι)