Η Τσέλσι έκανε τη μεγάλη ανατροπή 2-0 τη Ντόρτμουντ

H Τσέλσι έκανε τη μεγάλη ανατροπή στο «Στάμφορντ Μπριτζ» με αντίπαλο την Ντόρτμουντ, ανατρέποντας το εις βάρος της 1-0 με το οποίο είχε ηττηθεί στη Γερμανία και πανηγυρίζοντας με νίκη 2-0 την πολυπόθητη πρόκριση στα προημιτελικά του φετινού Champions League.

Οι «μπλε» του Λονδίνου κατάφεραν να πάρουν την σπουδαία νίκη με 2-0 , χάρη στα γκολ των Στέρλινγκ (44’) και Χάβερτς (με πέναλτι στο 53’).

Ξέφρενος ο ρυθμός της αναμέτρησης από τα πρώτα λεπτά της, με τον Στέρλινγκ να βρίσκεται απέναντι στον Μέγερ στο 2’, αλλά να μην μπορεί να τον νικήσει, ενώ υποδείχθηκε και σε θέση οφσάιντ. Στο 5’ η Ντόρτμουντ αναγκάστηκε να κάνει αναγκαστική αλλαγή, με τον Μπραντ να αποχωρεί με ενοχλήσεις στον δικέφαλο και με τον Ρέινα να τον αντικαθιστά. Στο 6’ ο Φέλιξ έκανε όμορφη ατομική ενέργεια και βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση, αλλά ο Μέγερ βγήκε έγκαιρα και έδιωξε σε κόρνερ, μετά την εκτέλεση του οποίου ο Κουλιμπαλί πήρε την κεφαλιά, στέλνοντας την μπάλα δίπλα από το αριστερό δοκάρι των φιλοξενούμενων.

Η Τσέλσι συνέχισε να πιέζει, με τον Χάβερτς να αστοχεί από καλή θέση στο 8’, υπό την πίεση του Εμρέ Τσαν. Στο 17΄η Ντόρτμουντ «απάντησε» στις ευκαιρίες, με τον Κέπα να κάνει εντυπωσιακή επέμβαση σε απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ρόις, ενώ στο 25’ ο Βολφ έκανε υπέροχη κάθετη στον Ρέινα, αλλά το παράλληλο γύρισμα του τελευταίου δεν βρήκε συμπαίκτη του.

Στο 28’ οι γηπεδούχοι έφτασαν «μια ανάσα» από το γκολ, αλλά το δυνατό σουτ του Χάβερτς στην κίνηση μετά από κακή απομάκρυνση του Βολφ, βρήκε στην αριστερή κάθετη δοκό, με την μπάλα να περνάει παράλληλα με την γραμμή του τέρματος πριν καταλήξει εκτός. Στο 33’ ο Κόβασιτς σούταρε από τα όρια της μεγάλη περιοχής, ψηλά άουτ, ενώ στο 38’ ο Χάβερτς σκόραρε με φανταστικό σουτ, αλλά το γκολ ακυρώθηκε μέσω VAR, για οφσάιντ στο ξεκίνημα της φάσης.

Στο 40’ ο Κουλιμπαλί δεν κατάφερε να κάνει σωστή επαφή με την μπάλα και να σκοράρει προ κενής εστίας, μετά από εκτέλεση φάουλ του Τσίλγουελ, ενώ στη συνέχεια ο Φέλιξ δεν κατάφερε να νικήσει τον Μέγερ από κοντά. Στο 42’ ο Τσίλγουελ πήρε την κατοχή μετά από συνεργασία του με Φέλιξ και Χάβερτς, πριν σουτάρει άστοχα, ενώ η Τσέλσι κατάφερε να πάρει το προβάδισμα στο 44’, μετά από γύρισμα του Τσίλγουελ και διπλή προσπάθεια του Στέρλινγκ, ισοφαρίζοντας το σκορ του πρώτου αγώνα!

Όπως ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο, έτσι ξεκίνησε και το δεύτερο, με την μπάλα να πηγαίνει πάνω-κάτω. Στο 47’ ο Τσίλγουελ έκανε σέντρα από τα αριστερά και η μπάλα βρήκε στο χέρι του Βολφ, με τον Ντάνι Μάκελι να δίνει πέναλτι, υπό τη βοήθεια των VAR και αφού είδε τη φάση στο μόνιτορ. Ο Χάβερτς εκτέλεσε στο αριστερό κάθετο δοκάρι, αλλά ο διαιτητής της αναμέτρησης υπέδειξε επανάληψη, αφού τουλάχιστον τρεις παίκτες της Ντόρτμουντ είχαν μπει στη μεγάλη περιοχή πριν εκτελέσει το Γερμανός επιθετικός. Ο Χάβερτς ευστόχησε με τη δεύτερη προσπάθειά του, χωρίς να αλλάξει γωνία, κάνοντας το 2-0 και δίνοντας προβάδισμα πρόκρισης στην ομάδα του!

Στη συνέχεια η Ντόρτμουντ ανέβασε την πίεσή της και έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 58’, όταν ο Μπέλιγχαμ δεν κατάφερε να σκοράρει από πολύ κοντινή απόσταση, ενώ στο 65’ ο Κέπα αντέδρασε σωστά σε δυνατό σουτ του Βολφ, από πλάγια θέση. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να πιέζουν για το γκολ που τους έδινε την ευκαιρία να διεκδικήσουν την πρόκριση στην παράταση, αλλά η Τσέλσι κατάφερε να αμυνθεί σωστά, ρίχνοντας παράλληλα τον ρυθμό του ματς.

Στο 89′ ο Μπέλιγχαμ πήρε κεφαλιά μετά από σέντρα του Βολφ, αλλά έστειλε την μπάλα πάνω από την εστία του Κέπα, ενώ και οι προσπάθειες των Ρόις και Βολφ στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων, δεν είχαν ευτυχή για τους Γερμανούς κατάληξη.

Τσέλσι (Πότερ): Κέπα – Φοφανά, Κουλιμπαλί, Κουκουρέγια – Τζέιμς, Κόβατσιτς (83’ Λόφτους-Τσικ), Έντσο Φερνάντες, Τσίλγουελ – Στέρλινγκ (83’ Πούλισικ), Χάβερτς, Ζοάο Φέλιξ (67’ Γκάλαχερ).

Μπορούσια Ντόρτμουντ (Τέρζιτς): Μέγερ – Βολφ, Σίλε, Σλότερμπεκ, Γκερέιρο – Τσαν – Μπραντ (5′ Ρέινα), Μπέλιγχαμ, Οζκάν (64’ Γκίτενς), Ρόις – Αλέ (77’ Μάλεν).