Η Τσέλσι ισοφάρισε στο 96’ την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (video)!

Με γκολ στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων, η Τσέλσι ισοφάρισε σε 2-2 τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και απέφυγε την πρώτη της φετινή ήττα, οδηγώντας έτσι σε μοιρασιά το ντέρμπι της 9ης αγωνιστικής της αγγλικής Πρέμιερ Λιγκ.

Οι «μπλε» ήταν καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο και στο 21’ κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ με κεφαλιά του Ρούντιγκερ έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Γουίλιαν. Οι «κόκκινοι διάβολοι» παρουσιάστηκαν καλύτεροι στην επανάληψη και στο 55’ έφτασαν στην ισοφάριση με σουτ του Μαρσιάλ. Στο 66’ η Τσέλσι έχασε σημαντική ευκαιρία για να πάρει ξανά το προβάδισμα, όταν ο Γουίλιαν εκτέλεσε φάουλ και ο Νταβίντ Λουίς με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα μόλις άουτ. Πέντε λεπτά αργότερα (71’), οι «μπλε» άγγιξαν και πάλι το 2-1, με τον Καντέ να επιχειρεί το σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής και τον Ντε Χέα να πέφτει εντυπωσιακά στη δεξιά του γωνία και να διώχνει σε κόρνερ.

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ κατάφερε να γυρίσει στο ματς στο 73’ με τον Μαρσιάλ να νικάει και πάλι τον Κέπα με σουτ για το 1-2. Η Τσέλσι στο έκτο και τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων κατάφερε να φτάσει στην ισοφάριση και το τελικό 2-2 με τον Μπάρκλεϊ, σκαρφαλώνοντας (προσωρινά;) στην κορυφή της βαθμολογίας.