Η Τσέλσι «ντούμπλαρε» τις νίκες της 5-0 στο Κίεβο τη Ντιναμό

Ασταμάτητη η Τσέλσι, στο Europa League διέσυρε με 5-0 τη Ντιναμό Κιέβου και πέρασε στα προημιτελικά, έχοντας καταφέρει να σκοράρει και στα δέκα ματς της διοργάνωσης!

Το έργο των Ουκρανών ήταν εξαρχής δύσκολο, ένεκα του 3-0 του πρώτου αγώνα στο «Στάμφορντ Μπριτζ». Το γκολ που πέτυχε ο Ζιρού μετά από εκτέλεση κόρνερ του Λόφτους Τσικ μόλις στο 5’, ωστόσο, «σκότωσε» κάθε τους ελπίδα για κάτι καλό…

Ο Γάλλος στράικερ έστειλε τη μπάλα ξανά στα δίχτυα του Μπόικο στο 33ο λεπτό, μετά από σέντρα… πάρε βάλε του Αλόνσο, για να γίνει έτσι ο πρώτος σκόρερ στο Europa League, με οκτώ τέρματα και να καταδείξει τη διαφορά ποιότητας των «μπλε» με τον αντίπαλό τους.

Η Ντιναμό έκανε πολλά λάθη και στις δύο πλευρές του γηπέδου, έδειξε νευρικότητα και επέτρεψε στην Τσέλσι να αναλάβει τα ηνία από το ξεκίνημα του ματς. Ενώ ο Αλόνσο, στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου 45λεπτου, έκανε το 0-3, μετά από τη συνεργασία Ζιρού και Χάντσον-Οντόι, δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στην επικράτηση της ομάδας του.

Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα, πίεσαν ψηλά και είδαν το αριστερό δοκάρι του Κεπα να σταματάει την προσπάθεια του Σίντορτσουκ, στο 51’, ενώ στην επαναφορά ο αρχηγός της Ντιναμό αστόχησε ξανά…

Ωστόσο, ο Ζιρού… ξαναχτύπησε, με τον Γουίλιαν να εκτελεί φάουλ από τα δεξιά και τον 32χρονο επιθετικό να πηδάει ψηλότερα απ’ όλους, για να στείλει τη μπάλα με κεφαλιά στα αντίπαλα δίχτυα, στο 59ο λεπτό του αγώνα, κάνοντας το πρώτο χατ-τρικ του με την αγγλική ομάδα!

Οι Λονδρέζοι συνέχισαν να «σφυροκοπούν» την εστία του Μπόικο, ο οποίος χρειάστηκε να κάνει μια εντυπωσιακή επέμβαση, με τη βοήθεια του δοκαριού του, σε απευθείας εκτέλεση του Αλόνσο, προκειμένου να αποφευχθεί το 0-5, τρία λεπτά αργότερα.

Κάτι, όμως, που δεν κατέστη δυνατό στο 78’, με τον Χάντσον-Οντόι να φεύγει ταχύτατα στην αντεπίθεση, τον Ζιρού να του περνάει τη μπάλα ανάμεσα στα στόπερ και τον Άγγλο εξτρέμ να πλασάρει ψύχραιμα τον Μπόικο, διαμορφώνοντας το τελικό σκορ.

Έτσι, η Ντιναμό υπέστη την βαρύτερη ήττα της στο Κίεβο, με την προηγούμενη να είναι το 1-4 από τη Ρόμα στις 21 Νοεμβρίου του 2007.