Η Βέροια κράτησε το πάνω χέρι απέναντι στην ΑΕΛ 1-1 στο ντέρμπι

Η Βέροια κράτησε το πάνω χέρι για την πρωτιά στον βόρειο όμιλο της Super League 2, καθώς κράτησε την ΑΕΛ τρεις βαθμούς πίσω της με το σημερινό 1-1 στο ντέρμπι.

Να σημειωθεί ότι 1-1 είχε λήξει και το ματς του πρώτου γύρου, οπότε σε πιθανή ισοβαθμία μεταξύ των δύο -που δείχνουν ότι θα παλέψουν για την πρωτιά και το «εισιτήριο» για τον τελικό της Super League 2- θα μετρήσει η διαφορά τερμάτων.

Μόλις στο πρώτο λεπτό, ο Μούργος, από το ύψος του πέναλτι, πλάσαρε, η μπάλα χτύπησε πάνω στον Γιακουμάκη και κατέληξε στο αριστερό κάθετο δοκάρι του Θεοδωρόπουλου. Στην επαναφορά ο Φοφανά από δύο μέτρα σούταρε άουτ! Τρία λεπτά αργότερα, ωστόσο, στο 4′, ο Γιάκος εκτέλεσε το κόρνερ, ο Γκοτζαμανίδης πήρε την κεφαλιά στο ύψος της μικρής περιοχής και «έγραψε» το 0-1 στο Δημοτικό Στάδιο Βέροιας.

Οι γηπεδούχοι ξεπέρασαν το σοκ και, στο 21′ βρήκαν το γκολ της ισοφάρισης. Από το φάουλ-γέμισμα του Μούργου από δεξιά, και μετά από αναμπουμπούλα στην άμυνα, ο Πασάς, με κοντινή προβολή, έφερε το ματς στα ίσα, 1-1!

Στο 34′ η ΑΕΛ είχε διπλή ευκαιρία, με το σουτ του Όγκμποε από δεξιά να καταλήγει πάνω στον Σκόνδρα και στην εξέλιξη της φάσης, ο Νικολιάς σούταρε με δύναμη, αλλά ο Βελλίδης έβγαλε με υπερένταση.

Η Βέροια έχασε τεράστια ευκαιρία, για να φέρει «τούμπα» το παιχνίδι, καθώς ο Πασάς αστόχησε στο πέναλτι (κράτημα του Γιακουμάκη από τον Παπαγεωργίου) στο 59′, με τον Θεοδωρόπουλο να αποκρούει με τα πόδια, ενώ στο 87′ ο Καπνίδης «τσίμπησε» την μπάλα προ του Σουλούκου, βγήκε πλάγια δεξιά εντός περιοχής και έστειλε την μπάλα στο δοκάρι! Μερικά λεπτά αργότερα, πάντως, στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, η ΑΕΛ λίγο έλειψε να ξεράνει τους γηπεδούχους, με τον Όγκμποε να βγαίνει φάτσα με τον Βελλίδη και να πλασάρει, στέλνοντας την μπάλα ελάχιστα άουτ!