Η Βέροια λύγισε το Αιγάλεω κι έπιασε κορυφή στην Football League

Τα πάνω κάτω ήλθαν στην Football League. Βέροια, ΟΦΙ και Καβάλα ισοβαθμούν στην 1η θέση με 11 πόντους, ενώ η Καλαμάτα «κατεδαφίστηκε», μένοντας στους 10 πόντους.

Θύμα στην 6η αγωνιστική ήταν η Καλαμάτα, καθώς μετά τη μεγάλη νίκη της επί του ΟΦΗ για το Κύπελλο προσγειώθηκε απότομα, αφού ηττήθηκε από τον Ολυμπιακό Βόλου 1-2.

Μεγάλες νίκες πέτυχαν Καβάλα και Βέροια κόντρα σε Θεσπρωτό και Αιγάλεω, επικρατώντας 4-1 και 3-1 αντίστοιχα, ενώ ο ΟΦΙ δεν είχε πρόβλημα να περάσει από την έδρα της Τρίγλιας, επικρατώντας 2-0.

Η Βέροια επικράτησε με 3-1 του Αιγάλεω για την 6η αγωνιστική της Football League. Η ομάδα του Σάκη Θεοδοσιάδη με τη νίκη της αυτή ανέβηκε στους 11 βαθμούς και την πρώτη θέση καθώς εκμεταλλεύτηκε την ήττα της Καλαμάτας από τον Ολυμπιακό Βόλου και την ισοπαλία των Τρικάλων στον Ασπρόπυργο. Στους 8 πόντους παρέμεινε το «Σίτι».

Η Βέροια μπήκε πολύ δυνατά και μόλις στο 7’ άνοιξε το σκορ. Όμως το Αιγάλεω ισοφάρισε πριν το ημίχρονο, με την «Βασίλισσα του Βορρά» να ανεβάζει στροφές στο δεύτερο και να φτάνει στη νίκη.

Από εκτέλεση κόρνερ του Πέντα στο 7’ ο Κανούλας στο πρώτο δοκάρι βρήκε λίγο την μπάλα η οποία κατέληξε στον Μουρατίδη ο οποίος με κοντινό σουτ την έστειλε στα δίχτυα του Σικαλιά για το 1-0. Δέκα λεπτά μετά ο Ντιατά θα μπορούσε να ισοφαρίσει, όμως ο Βοσνιάδης έπεσε στα πόδια του και μπλόκαρε την μπάλα.

Ότι δεν κατάφερε ο Ντιατά στο 17’ το πέτυχαν στο 29’ οι φιλοξενούμενοι με αυτογκόλ, σε μία προσπάθεια που ξεκίνησε από τον Ντιατά, ο οποίος πάσαρε στον Ψανή και εκείνος με παράλληλη σέντρα την έστειλε στην περιοχή όπου ο Αλ. Ζούρκος στην προσπάθειά του να απομακρύνει την έστειλε στα δίχτυα της ομάδας του.

Στο φινάλε του πρώτου μέρους η Βέροια έχασε ευκαιρία να ξαναπάρει το προβάδισμα όταν από εκτέλεση κόρνερ του Πέντα ο Κανούλας με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι.

Στο 58’ η Βέροια κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Μπλέτσα από τον Τσιλιγκίρη. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Κανούλας που σκόραρε, αλλά ο ρέφερι Γρατσάνης έδειξε επανάληψη.

Έτσι στο 60’ ο Κανούλας βρέθηκε πάλι απέναντι στον Σικαλιά για να σκοράρει κάνοντας το 2-1. Η Βέροια είχε τον έλεγχο του αγώνα χωρίς να δημιουργεί φάσεις, ενώ το «Σίτι» θα μπορούσε να κάνει το 2-2 στο 87’ με το γυριστό σουτ του Σπυρόπουλου στο οποίο η μπάλα πέρασε λίγο άουτ από το δεξί δοκάρι του Βοσνιάδη.

Τελικά στο 90’ και ενώ το Αιγάλεω έβγαινε μπροστά για την ισοφάριση, η Βέροια εκμεταλλεύτηκε μία από τις αντεπιθέσεις της και έτσι ο Βεργώνης πάσαρε ωραία στον κενό χώρο στον Χαντζάρα που έκανε την κούρσα και την κατάλληλη στιγμή πλάσαρε τον Σικαλιά διαμορφώνοντας το τελικό 3-1.

Διαιτητής: Γρατσάνης (Τρικάλων).

ΒΕΡΟΙΑ (Σάκης Θεοδοσιάδης): Βοσνιάδης, Ζούρκος Αλ., Μουρατίδης, Μαραγκός, Μπλέτσας, Πολύζος, Πέντα (56′ Σκαθαρούδης), Ζούρκος Ν., Μεληκιώτης (56′ Χαντζάρας), Σιμόνι, Κανούλας (69′ Βεργώνης).

ΑΙΓΑΛΕΩ (Λουκάς Καραδήμος): Σικαλιάς, Σπυρόπουλος, Ψανής, Συριόπουλος, Γκότοβος, Λάμπρου, Τσιλιγκίρης, Μπαξεβάνου (74′ Τσαφταρίδης), Ντιάτα (61′ Πετρόπουλος), Κατσικογιάννης, Τσιτσάρης (66′ Μάρτινς).

Ήττα σοκ για Καλαμάτα

Για δεύτερη συνεχόμενη αγωνιστική, ο Ολυμπιακός Βόλου κέρδισε με ανατροπή και αυτή τη φορά… τεράστια, καθώς επικράτησς 2-1 της Καλαμάτας εκτός έδρας.

Oι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά και απείλησαν μόλις στο 6ο λεπτό με την κοντινή κεφαλιά του Βοσνακίδη, αλλά ο Στεφανάκος έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ, όπως και στο πλασέ του Σκοπελίτη τέσσερα λεπτά αργότερα.

Ο γκολκίπερ της Καλαμάτας συνέχισε να σταματά τις προσπάθειες των «ερυθρολεύκων», σαματώντας και τον Πόζογλου στο 25′, αλλά κόντρα στη ροή του αγώνα, στο 32ο λεπτό, ο Αλεξόπουλος με σουτ από το ύψος του πέναλτι έστειλε την μπάλα στο αριστερό «παραθυράκι» της εστίας του Γιδόπουλου για το 1-0.

Παρόλα αυτά, η επιμονή του Ολυμπιακού Βόλου απέδωσε καρπούς στο 40′, με τον Ντούνη να στέλνει το ματς στα ίσα με κοντινό πλασέ, με το 1-1 να διατηρείται μέχρι την ανάπαυλα.

Το ματς έγινε σκληρό, με τον ρέφερι να μοιράζει κίτρινες κάρτες και στο 70ό ο Κωνσταντινόπουλος δέχθηκε τη δεύτερη και αποβλήθηκε.

Ο Ολυμπιακός Βόλου εκμεταλλεύτηκε την αριθμητική του υπεροχή με λύση που ήρθε από τον… πάγκο. Στο 75′ ο Σούλης Παπαδόπουλος πέρασε στο ματς τον Τσίτα και τέσσερα λεπτά αργότερα εκείνος βρέθηκε απέναντι από τον Στεφανάκο και με άψογο πλασέ έκανε το 1-2.

Διαιτητής ήταν ο Παναγιώτης Καδδάς (Αχαΐας).

ΚΑΛΑΜΑΤΑ (Βασίλης Βούζας): Στεφανάκος Δήμος, Κωνσταντινόπουλος, Ζαχαρόπουλος Ιντζίδης, Οσμανάγκιτς, Βουκμίροβιτς  (80′ Κασβιρόπουλος), Στεργίδης, Κουϊρουκίδης (73′ Ράκιτς), Αλεξόπουλος, Μπάμπης (66′ Τζόκιτς).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ (Σούλης Παπαδόπουλος): Γιδόπουλος, Γραικός, Μπουτζίκος, Βοσνακίδης, Φαζός, Τσιάρας, Λάσκαρης, Σκοπελίτης (46′ λ.τρ. Κόλα), Κουτσιανικούλης, Ντούνης (88′ Ρόκας), Πόζογλου (75′ Τσίτας).