Η Βόλφσμπουργκ 2-1 ξέρανε στο 91΄ την Γκλάντμπαχ

Σε επεισοδιακό ματς στη «Φόλκσβαγκεν Αρένα», η Βόλφσμπουργκ επικράτησε της Γκλάντμπαχ 2-1, στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής της Bundesliga και της στέρησε τη δυνατότητα να ανέβει στην πρώτη θέση της βαθμολογίας.

Στο πρώτο ημίχρονο, το ματς είχε πολλά φάουλ και αρκετές διακοπές. Ωστόσο, οι «λύκοι» ξεκίνησαν καλύτερα, απείλησαν για πρώτη φορά μόλις στο 5’, με το σουτ του Ζοάο Βίκτορ μέσα από την περιοχή να σταματάει στο αριστερό δοκάρι του Ζόμερ και πήραν το προβάδισμα στο 13ο λεπτό…

Με τον Ρουσιγιόν να τροφοδοτεί τον Σλάγκερ κι εκείνον να σουτάρει με δύναμη και ψηλά, σημειώνοντας το πρώτο του γκολ με τη φανέλα της Βόλφσμπουργκ και κάνοντας το 1-0! Με τον Ζοάο Βίκτορ πάντως να παρεμποδίζει τον Ζόμερ, που παρόλα αυτά βρήκε τη μπάλα, όντας οφσάιντ αλλά να μην γίνεται χρήση VAR.

Τα «πουλάρια», όμως, κατάφεραν να απαντήσουν άμεσα και να ισοφαρίσουν, χάρη στο έκτο φετινό τέρμα του Εμπολό στη Bundesliga, στο 15’, στην πρώτη ουσιαστικά αξιόλογη φάση τους, με τον σκόρερ να είναι αμαρκάριστος στο δεύτερο δοκάρι!

Στην επανάληψη ο ρυθμός ήταν καλύτερος, με την Γκλάντμπαχ να φτάνει πρώτη κοντά στο 1-2 στο 54’, αλλά ο Τουράμ δεν μπόρεσε να νικήσει τον Κάστελς, μετά την πολύ ωραία μπαλιά του Μπένες. Ενώ το ίδιο συνέβη και στην μονομαχία του Πλέα με τον Βέλγο τερματοφύλακα της Βόλφσμπουργκ, τρία λεπτά μετά…

Οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοσή τους και μέσα σε ένα λεπτό έχασαν δύο μεγάλες ευκαιρίες. Αρχικά με τον Ζοάο Βίκτορ, το σουτ του οποίου πέρασε χιλιοστά από το δοκάρι του Ζόμερ, στο 59’, ενώ στο αμέσως επόμενο λεπτό η κεφαλιά του Μπαμπού με τον… ώμο σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι προτού ο Στρομπλ απομακρύνει τη μπάλα.

Στο τελευταίο κομμάτι της αναμέτρησης, αμφότερες οι ομάδες προτίμησαν να διαφυλάξουν τα μετόπισθεν, με τις ευκαιρίες να… εξαφανίζονται, για να έρθει τελικά ο Άρνολντ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων και με πολύ ωραίο κοντρόλ και βολέ στην κίνηση έξω από την περιοχή να πετύχει το τελικό 2-1 Βόλφσμπουργκ!