Η Βραζιλία σφράγισε την πρόκριση 1-0 την Ελβετία

Η Βραζιλία νίκησε 1-0 την Ελβετία και σφράγισε το εισιτήριο για την φάση των «16». Στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα η «σελεσάο» είχε τα ηνία, αλλά ήταν φλύαρη στο τελευταίο τρίτο του γηπέδου σπαταλώντας τις ευκαιρίες της, με τον Καζεμίρο να δίνει τελικά τη λύση.

Στο 83ο λεπτό ο Ροντρίγκο βρήκε τον 30χρονο χαφ μέσα στην περιοχή και αυτός με φοβερό βολέ στην κίνηση, εκτέλεσε τον Ζόμερ.

Στους 6 βαθμούς έφθασε η Βραζιλία που προκρίθηκε ήδη, έμεινε στους 3 η Ελβετία και θέλει την τελευταία αγωνιστική να μη χάσει από τη Σερβία και να μην νικήσει το Καμερούν τη Βραζιλία για να προκριθεί, επίσης.

Χωρίς σημαντικές φάσεις κύλησε το πρώτο ημίχρονο, με τον αγώνα να είναι αρκετά ισορροπημένος και τις δυο ομάδες να περιορίζονται σε ανούσια κατοχή της μπάλας. Ο Ρισάρλισον και ο Βινίσιους προσπάθησαν να απειλήσουν σε κάποιες στιγμές, αλλά τόσο η άμυνα της Ελβετίας, όσο και ο Ζόμερ έλεγαν «όχι» και έκοβαν τις προσπάθειες τους.

Στο 27’ οι Βραζιλιάνοι είχαν μια μεγάλη ευκαιρία να ανοίξουν το σκορ, αλλά ο Ζόμερ έδιωξε το κοντινό πλασέ του Βινίσιους.

Το δεύτερο μέρος βρήκε την Ελβετία να έχει την πρώτη της μεγάλη φάση, όταν στο 53’ ο Τζάκα έκανε μια ωραία αλλαγή, ο Βίντμερ το παράλληλο γύρισμα, με τους Βραζιλιάνους αρχικά να μην μπορούν να διώξουν, αλλά τελικά να το καταφέρνει ο Τιάγκο Σίλβα.

Στο 56’ οι Βραζιλιάνοι είχαν ευκαιρία να ανοίξουν το σκορ, με τον Βινίσιους να κάνει σέντρα με το εξωτερικό, αλλά ο Ρισάρλισον δεν πρόλαβε και η μπάλα πέρασε άουτ. Η «σελεσάο» βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα στο 64’ με ένα εξαιρετικό πλασέ του Βινίσιους. Το γκολ δε μέτρησε για οφσάιντ στον Ρισάρλισον στην αρχή της φάσης.

Στην συνέχεια του παιχνιδιού η ομάδα του Τίτε απειλούσε συνεχώς ψάχνοντας το γκολ της νίκης, το οποίο ήρθε στο 83’ με τον Καζεμίρο.

Στις καθυστερήσεις η Βραζιλία έφτασε μια ανάσα από το 2-0, με τον Βινίσιους να σπάει στον Ροντρίγκο, ο οποίος όμως πλάσαρε πάνω στον Ακάντζι.

Ο Ιβάν Μπαρτόν σωστά ακύρωσε το γκολ του Βινίσιους για οφσάιντ.

Βραζιλία (Τίτε): Αλισον, Αλεξ Σάντρο (86’ Αλεξ Τέλες), Τιάγκο Σίλβα, Μαρκίνιος, Μιλιτάο, Κασεμίρο, Φρεντ (46’ Γκιμαράες), Πακετά (46’ Ροντρίγκο), Ραφίνια (73’ Αντονι), Βινίσιους, Ριτσάρλισον (73’ Γκαμπριέλ Ζεσούς).

Ελβετία (Μουράτ Γιακίν): Ζόμερ, Βίντμερ (86’ Φράι), Ακάντζι, Ελβέντι, Ροδρίγες, Φρόιλερ, Τσάκα, Ρίντερ (59’ Στέφεν), Σο (75’ Εμπισερ), Βάργκας (59’ Φερνάντες), Εμπολό (76’ Σεφέροβιτς).