Η Ξάνθη 2-0 στη Νίκαια γκρέμισε τον Ιωνικό από την κορυφή

Η μάχη της ανόδου έχει πάρει φωτιά, όπως και η αγωνία για τη συνέχεια του πρωταθλήματος, μετά την ανακοίνωση του Νίκου Χαρδαλιά για εισήγηση περί αναβολής της Super League 2, λόγω μη τήρησης του υγειονομικού πρωτοκόλλου.

Η Ξάνθη επιβλήθηκε 2-0 του Ιωνικού και σκαρφάλωσε στην κορυφή της Super League 2, παίρνοντας κεφάλι στη μάχη της ανόδου.

Οι Νικαιώτες έχασαν ένα ακόμα ντέρμπι και υποχώρησαν στην τρίτη θέση της βαθμολογίας, ισόβαθμοι με τον δεύτερο Λεβαδειακό, που επιβλήθηκε 4-0 του Διαγόρα.

Το σκορ στη Νίκαια άνοιξε ο Βέρκελ στο 24’, ενώ ο Παπάζογλου (που είχε δοκάρι στο 54’) διπλασίασε τα τέρματα στο 70’ με κεφαλιά ψαράκι.

Άνετη νίκη επί του Διαγόρα πήρε ο Λεβαδειακός, που συνεχίζει δυναμικά τη μάχη για την άνοδο. Το σύνολο της Λιβαδειάς κυριάρχησε από τα πρώτα λεπτά ανοίγοντας το σκορ στο έβδομο λεπτό με τον Μυτίδη, ο οποίος διπλασίασε τα τέρματα στο 31’. Ο Θεοχάρης με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 61’ έκανε το 3-0, με τον Συμελίδη να διαμορφώνει το τελικό σκορ στο 87′.

Πήρε το κρητικό ντέρμπι ο Εργοτέλης, επικρατώντας 2-0 των Χανίων στο Παγκρήτιο. Οι κιτρινόμαυροι πήραν την τέταρτη σερί νίκη και… καραδοκούν για τις θέσεις της ανόδου, μένοντας τρεις βαθμούς πίσω από τη δεύτερη θέση.

Το σκορ άνοιξε στο 42′ ο Βάτζιος, με τον Μανουσάκη στο 48′ να διαμορφώνει το τελικό 2-0.