Η Ξάνθη 2-1 τη Μπότεβ Βράτσα

Το τρίτο της φιλικό παιχνίδι έδωσε σήμερα η Ξάνθη, που διανύει την δεύτερη εβδομάδα του βασικού σταδίου της προετοιμασίας της στο Πράβετς της Βουλγαρίας. Αντίπαλος ήταν η Μπότεβ Βράτσα, ομάδα της πρώτης κατηγορίας της χώρας, την οποία οι παίκτες του Μίλαν Ράσταβατς κέρδισαν με 2-1.

Η ακριτική ομάδα κατάφερε να σημειώσει δύο γκολ στα πρώτα 20 λεπτά του αγώνα καθώς έκανε το 0-1 με σουτ του Κάστρο στο 16′ και το 0-2 στο 20′ με τον Ορφανίδη, έχοντας κι άλλες τέσσερις καλές στιγμές, έναντι τριών των αντιπάλων.

Οι γηπεδούχοι μείωσαν στο 33΄, διαμορφώνοντας το τελικό 1-2 στο «Χρίστο Μποτέφ». Στην επανάληψη παρά τις προσπάθειες των ποδοσφαιριστών το σκορ δεν άλλαξε με την Xanthi FC να παίρνει την φιλική νίκη.

Ξάνθη: Ζίβκοβιτς (60΄ Γκαραβέλης), Χατζητερζόγλου (60΄ Μπαξεβανίδης), Φλίσκας (60΄ Λισγάρας), Φασίδης (60΄ Σβάρνας), Θυμιάνης (60΄ Συλλά), Ορφανίδης (60΄ Ντε Λούκας), Μελιόπουλος (60΄ Καμαρά), Σουλεϊμάν (60΄ Ντουρίτσκοβιτς), Κίκε (60΄ Γέντρισεκ), Φάκης (60΄ Σαρπόνγκ), Κάστρο (60΄ Μελισσόπουλος).

Επόμενος αντίπαλος η Λεμεσός
Μετά τις διαδοχικές προπονήσεις και το τρίτο παιχνίδι προετοιμασίας -καθώς είχαν προηγηθεί η νίκη με 3-2 επί της Αλτίν Ασίρ και το 0-0 με τη Νέα Σαλαμίνα- ο Μίλαν Ράσταβατς έχει την πρώτη εικόνα για την πρόοδο της ομάδας του, σε θέματα φυσικής κατάστασης και αγωνιστικής συμπεριφοράς.

Η προετοιμασία της Ξάνθης θα συνεχιστεί με προπονήσεις, πριν το επόμενο φιλικό που είναι προγραμματισμένο για την Κυριακή (04/08) με αντίπαλο την ΑΕΛ Λεμεσού, πριν την επιστροφή στην βάση.