Η Ξάνθη επέστρεψε στις νίκες 3-1 τον Βόλο

Η Ξάνθη έμεινε όρθια όταν δέχθηκε την πίεση στα πρώτα 40 λεπτά από τον Βόλο, αλλά όταν άνοιξε το σκορ και μετά κυριάρχησε απόλυτα κι έφθασε δίκαια στη νίκη 3-1, συνεχίζοντας την εντυπωσιακή της πορεία. Οι Ακρίτες έφτασαν στους 12 βαθμούς.

Ο Πορτογάλος Εντουάρντο στο 40΄ άνοιξε το σκορ και ήταν από τους καλύτερους της γηπεδούχου. Κορυφαίος της Ξάνθης ο Στάρτζεον, καθώς από τα δικά του πόδια ξεκίνησε το 1-0, ενώ στη συνέχεια δημιούργησε πολλά ρήγματα. Θα μπορούσε να έχει και δεύτερη ασίστ στο φινάλε, εάν ο Μπαριέντος δεν έχανε σπουδαία ευκαιρία.

Οι ουσιαστικοί… τίτλοι τέλους έπεσαν στο 56’ με διαγώνιο σουτ του Ντε Αμορίμ μέσα από την περιοχή.

Τα γκολ που διαμόρφωσαν το τελικό σκορ σημειώθηκαν στα τελευταία λεπτά. Αρχικά, στο 89′ από ασίστ του Μπαριέντος, ο Φοσέ με διπλή προσπάθεια έστειλε την μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 3-0, ενώ ο Ατιγιάτ με ωραίο απευθείας βολέ στο 91′ διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Δεν είχε προβλήματα ο Θανάσης Τζήλος (Λάρισας).

ΞΑΝΘΗ (Κίκο Ραμίρεθ): Αμπάντ, Ντίρεσταμ, Καρασαλίδης, Μαλεζάς, Σόσα, Κοβάτσεβιτς, Μουλέν, Ουίλιαμ (81′ Μπαριέντος), Εντουάρντο, Στάρτζεον, Ρενέλα (76′ Φοσέ).

ΒΟΛΟΣ (Χουάν Φεράντο): Γκαραβέλης, Ντεντάκης, Μπασόνγκ, Δημόπουλος, Φεράρι, Μπαλογιάννης (61′ Μάντζης), Τσοκάνης (67′ Μαξ), Μουνίθ, Τόρες, Μυστακίδης (57′ Ατιγιάτ), Γέντρισεκ.