Η Ξάνθη με Γέντρισεκ 1-0 στην Τρίπολη τον Αστέρα κι έπιασε τετράδα

O Γέντρισεκ “καθάρισε” ξανά για την Ξάνθη, καθώς με γκολ που πέτυχε στο 71΄ της αναμέτρησης με τον Αστέρα στην Τρίπολη, επικράτησε 1-0 και αναρριχήθηκε στην τέταρτη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Αντίθετα ο Αστέρας αν και είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, συνεχίζει να… βυθίζεται στη βαθμολογία, καθώς παραμένει με μόλις νίκη σε 9 ματς. Οι Αρκάδες είναι στην 14η θέση με μόλις 5 βαθμούς.

Οι γηπεδούχοι του Σάββα Παντελίδη μπήκαν πιο επιθετικά στην αναμέτρηση. Είχαν την κατοχή και την πρωτοβουλία των κινήσεων, απέναντι σε μια ομάδα η οποία αρκέστηκε, τουλάχιστον, στο πρώτο ημίχρονο, σε παθητικό ρόλο. Δεν είναι τυχαίο ότι στο πρώτο 45λεπτο η κατοχή ήταν στο 63-47 υπέρ των γηπεδούχων, οι οποίοι είχαν και δυο καλές ευκαιρίες, με μεγαλύτερη αυτή του Φερνάντες, το σουτ του οποίου στο 14’ ανάγκασε τον Ζίβκοβιτς να πέσει εντυπωσιακά στην αριστερή του γωνία και να απομακρύνει σε κόρνερ.

Στην επανάληψη, ο Αστέρας προσπάθησε να διασπάσει την αντίπαλη άμυνα, με ανορθόδοξο τρόπο. Η Ξάνθη σταδιακά ανέβαζε τις γραμμές της, άρχισε να γίνει πιο «ζωντανή» στο δημιουργικό κομμάτι και… χτύπησε στο κατάλληλο σημείο. Στο 71΄, οι φιλοξενούμενοι βγήκαν στην κόντρα, ο Ντουρίτσκοβιτς από τα δεξιά έκανε ωραίο συρτό γύρισμα και ο συνήθης ύποπτος, Ερικ Γέντρισεκ σκόραρε! Με συρτό σουτ έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνιά για το 0-1.

Στα υπόλοιπα λεπτά, ο Αστέρα έψαξε την αντίδραση και έκανε φάσεις. Στο 81’ είχε τη μεγάλη ευκαιρία όταν ο Καλτσάς σούταρε μέσα από την περιοχή με δύναμη, αλλά ο Ζίβκοβιτς απομάκρυνε εντυπωσιακά.

Καλή η διαιτησία του Παπαδόπουλου.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Σάββας Παντελίδης): Παπαδόπουλος, Κώτσιρας, Τριανταφυλλόπουλος, Βαλιέντε, Κυριακόπουλος, Μουνάφο, Ιγκλέσιας (75′ Δουβίκας), Φερνάντεθ (42′ Τσιλιανίδης), Τόνσο, Καλτσάς, Μανιάς.

ΞΑΝΘΗ (Μίλαν Ράσταβατς): Ζίβκοβιτς, Μπαξεβανίδης, Αλμέιδα, Λισγάρας, Κασάδο, Κοβάτσεβιτς, Καμαρά, Κίκε (46′ Καντά), Τζουρίτσκοβιτς, Κάστρο (85′ Μελλιόπουλος), Γέντρισεκ.