Η Ξάνθη πέρασε νικηφόρα 3-0 από τη Δράμα και στο -5

Το άνετο πέρασμα της Ξάνθης με 3-0 από την Δράμα ανέβασε τους Ακρίτες στο -5 από την κορυφή της Super League 2.

Το δρόμο για τη νίκη της ακριτών άνοιξε μόλις στο 6ο λεπτό ο Δημούτσος, που σκόραρε για πρώτη φορά μετά από ενάμιση χρόνο, με το εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Τάτου στο 29′ (χέρι Παρασκευά) να διπλασιάζει τα τέρματα των φιλοξενούμενων.

Ο έμπειρος μεσοεπιθετικός έβαλε και το κερασάκι στην τούρτα στο 48′, σκοράροντας με εκπληκτικό ψαλίδι και διαμορφώνοντας το τελικό αποτέλεσμα, το οποίο έφερε τη Ξάνθη στο -5 από τον πρωτοπόρο, Εργοτέλη.

Οι νικητές έπαιζαν με δέκα παίκτες από το 68′, λόγω αποβολής του Βέρκερ με δεύτερη κίτρινη κάρτα, κάτι που δεν κατάφεραν να εκμεταλλευτούν έστω για να μειώσουν οι Δραμινοί – που έφτασαν τις πέντε ήττες σερί.

Στο άλλο κυριακάτικο ματς για την 14η αγωνιστική, σημαντική νίκη πήρε η Ιεράπετρα, που επιβλήθηκε 1-0 της Παναχαϊκής εντός έδρας χάρη σε γκολ του Ντάλα Κόστα στο 62ο λεπτό. Ήταν το δεύτερο συνεχόμενο «τρίποντο» για τους Κρητικούς, που άφησαν έτσι τον Καραϊσκάκη Άρτας τελευταίο και στο -3.