Η Ξάνθη βάζει πλώρη για Ευρώπη 2-1 εκτός έδρας τον Λεβαδειακό

Μετά την ήττα από τους μπέμπηδες του Παναθηναϊκού στην πρεμιέρα η Ξάνθη, πήρε το όπλο της κι εκτελεί τον έναν μετά τον άλλο τους αντιπάλους της. Αυτή την φορά η ακριτική ομάδα ξεπέρασε στην Λιβαδειά πιο εύκολα απ’ ότι δείχνει το τελικό 2-1 το εμπόδιο του Λεβαδειακού και ανεβάζει τον πήχη των στόχων της.

Ο Λεβαδειακός του Άκη Μάντζιου έχει μείνει κολλημένος στους τρεις βαθμούς και από το «τρίποντο» με αντίπαλο τον Απόλλωνα στις 3 Σεπτεμβρίου, έγραψε πέντε σερί ήττες (από Άρη, Παναθηναϊκό, Ατρόμητο, Παναιτωλικό και Ξάνθη) που μοιραία φέρνουν σε δύσκολη θέση τον κόουτς στην επέτειο των γενεθλίων του(Ο Μάντζιος είναι γεννημένος στις 21 Οκτωβρίου 1969).

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο… δυνατά στο παιχνίδι και με τον δραστήριο Κίκε και τα «στημένα» του Τζουρίτσκοβιτς, επιχείρησαν να πιέσουν τους γηπεδούχους. Μετά το ημίωρο ο Λεβαδειακός άρχισε να ανεβάζει στροφές έχοντας σε μεγάλα κέφια τον Σαβαντογκό και τον 18χρονο Ιωαννίδη στην πρώτη του εμφάνιση ως βασικός στην αρχική ενδεκάδα της βοιωτικής ομάδας.

Ο πιτσιρικάς λίγο έλειψε μάλιστα να βάλει την ομάδα στην θέση του οδηγού, ωστόσο η μπάλα σε δύο περιπτώσεις (37΄- 50΄) του έπαιξε άσχημο παιχνίδια με ισάριθμα δοκάρια.

Κόντρα στη ροή του αγώνα, οι Θρακιώτες βρέθηκαν μπροστά στο σκορ λίγο πριν από την ανάπαυλα του ημιχρόνου με σκόρερ Μπαξεβανίδη και με ένα γκολ που «έχτισαν» για τον αρχηγό της Ξάνθης οι Μπρίτο και Γέντρισεκ.

Στην επανάληψη ο Λεβαδειακός είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, ένα δεύτερο δοκάρι με τον Ιωαννίδη στο 50΄ και κάποιες άλλες ευκαιρίες, τα έπαιξε όλα για όλα, χωρίς όμως να καταφέρει να «ξεκλειδώσει» την εστία των φιλοξενούμενων, ενώ έλαβε την χαριστική βολή με πέναλτι του Γέντρισεκ στο 69΄(ανατροπή Κάστρο από τον Όμο). Το γκολ του Σουμπίνιο στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων δεν μπορούσε να αλλάξει τίποτα.

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ (Άκης Μάντζιος): Επασί, Τσαμπούρης, Παντελιάδης (85’ Στανόγεβιτς), Ζησόπουλος, Φαβάρο (62’ Μαρκόβσκι), Όμο, Μητρόπουλος, Σαβαντογκό, Γιακουμάκης, Σουμπίνιο, Ιωαννίδης (72’ Καθάριος).

ΞΑΝΘΗ (Μίλαν Ράσταβατς): Ζίβκοβιτς, Μπαξεβανίδης, Σιλά, Κασάδο, Λισγάρας, Ντε Λούκας, Κοβάσεβιτς, Κίκε (52’ Κάστρο), Μπρίτο (73’ Μελισσόπουλος), Τζουρίτσκοβιτς (85’ Αλμέιδα), Γέντρισεκ.