Ιδανικό φινάλε με 10 νίκες ο Ολυμπιακός 3-0 στην Λάρισα

Ιδανικό φινάλε έκανε ο Ολυμπιακός, καθώς πέρασε εύκολα 3-0 από το AEL FC Arena ξεπερνώντας την αντίσταση της Λάρισας και ολοκλήρωσε το πρωτάθλημα στην δεύτερη θέση μεν, με την καλύτερη επίθεση δε.

Πολύ καλή εμφάνιση από τον Νάτχο, που είχε τον ρόλο του… play maker κι έφτιαξε τα δύο πρώτα γκολ. Στο 24’ με κάθετη για τον Χασάν, ενώ στο 49’ έστρωσε για τον Ομάρ, που με το αριστερό έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Ο Καμαρά στο 86’ σημείωσε με κεφαλιά (από σέντρα του Τοροσίδη) το τρίτο τέρμα των Πειραιωτών.

Αρκετές δοκιμές έκανε ο Πέδρο Μαρτίνς, ο οποίος ξεκίνησε την ομάδα του με τρία στόπερ (βασικός ο Αβραάμ μαζί με Σισέ και Μεριά) και δύο φορ (Χασάν, Σολδάνο).

Στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα του Μαρτίνς, με πειραματική ενδεκάδα και σχήμα 3-5-2, είχε με άνεση την κατοχή της μπάλας αλλά όχι καλή δημιουργία στα χαφ. Σαν αποτέλεσμα, αυτή δεν έφτανε σε Χασάν και Σολδάνο πλην ελαχίστων εξαιρέσεων. Σε μια από αυτές τις εξαιρέσεις, στο 24ο λεπτό, ο Νάτχο βρήκε με μια ωραία διαγώνια μπαλιά τον Χασάν, με τον Αιγύπτιο να μπαίνει στην περιοχή και να πλασάρει εύστοχα για το 0-1. Με τους Πειραιώτες να έχουν τον έλεγχο του αγώνα συνεχίστηκε το ματς ως το ημίχρονο, με την ΑΕΛ αντίθετα να έχει τραγική ανάπτυξη και γενικά να μην μπορεί να πετύχει τίποτα καλό από τη μέση και μπροστά, χωρίς φυσικά να επιτίθεται ποτέ με περισσότερους από 3-4 ποδοσφαιριστές.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός πίεσε για να καθαρίσει το ματς, έφτιαξε αμέσως τρεις φάσεις και στην τελευταία εξ αυτών, στο 49′ βρήκε το δεύτερο γκολ που ουσιαστικά ολοκλήρωσε τη… σεμνή, διαδικαστική τελετή. Ο Νάτχο και πάλι δημιούργησε, με τον Ομάρ να πετυχαίνει το 0-2 με ένα υπέροχο αριστερό πλασέ στην κίνηση. Από το δεκάλεπτο της επανάληψης και μετά βελτίωσε κάπως την εικόνα της η ομάδα του Φέστα, ωστόσο οι «ερυθρόλευκοι» είχαν το απόλυτο κουμάντο και διαχειρίστηκαν εύκολα το ματς ως το φινάλε. Μάλιστα, βρήκαν και… κερασάκι λίγο πριν τη συμπλήρωση των 90′, όταν ο Τοροσίδης σέντραρε υποδειγματικά και ο Καμαρά με δυνατή κεφαλιά διαμόρφωσε το τελικό 0-3, για τη 10η σερί νίκη του Ολυμπιακού.

Χωρίς σοβαρά λάθη η διαιτησία του Μανούχου

ΑΕΛ (Τζανλούκα Φέστα): Κρίστινσον, Γκόλιας, Μόρας (79′ Γρομητσάρης), Μπράλιτς, Ζίβκοβιτς, Γιακιμόβσκι, Σεσέροβιτς, Μπάλλας (67′ Νούσιος), Νούνιτς (58′ Κούνιτς), Σικάβκα, Καρανίκας

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Λοντίγκιν, Μεριά, Αβραάμ Παπαδόπουλος, Σισέ, Ελαμπντελαουί (82′ Τοροσίδης), Τσιμίκας, Καμαρά, Ανδρούτσος, Νάτχο (72′ Γκερέρο), Χασάν (58′ Φορτούνης), Σολδάνο