Ίντερ-Μίλαν 4-2: Το Μιλάνο ανήκει στους “νερατζούρι”(video)

Σε μία πραγματικά συγκλονιστική αναμέτρηση η Ίντερ επικράτησε με 4-2 επί της Μίλαν στο “Derby della Madonnina”, για την 23 αγωνιστική της Serie A, και πλέον βρίσκεται στην κορυφή της βαθμολογία ισόβαθμη(54) με τη Γιουβέντους.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν τρομεροί στο πρώτο μέρος και κατάφεραν να προηγηθούν με 2-0 χάρη στα γκολ των Ρέμπιτς(40′) και Ιμπραΐμοβιτς(45+1′).

Ωστόσο, στο δεύτερο ημίχρονο οι “ροσονέρι” κατέρρευσαν. Αρχικά ισοφαρίστηκαν με γκολ των Μπρόζοβιτς(51′) και Βετσίνο(53′) και στη συνέχεια έχασαν των παιχνίδι εξ αιτίας των γκολ του Ντε Φράι στο 70′ και του Λουκάκου στις καθυστερήσεις του αγώνα.

Στις δηλώσεις του, μάλιστα, ο Ζλάταν στάθηκε στη διαφορετική εικόνα που έδειξαν οι ομάδες στο πρώτο και στο δεύτερο ημίχρονο. Συγκεκριμένα τόνισε: «Είναι δύσκολο να εξηγήσω τι συνέβη. Στο ημίχρονο είπαμε πως τα πρώτα 15 λεπτά του δευτέρου μέρους θα είναι καθοριστικά και σε αυτό το διάστημα τελικά δεχτήκαμε δύο γκολ. Σταματήσαμε να παίζουμε, σταματήσαμε να πιστεύουμε, σταματήσαμε να πιέζουμε. Από τη στιγμή της ισοφάρισης όλα κατέρρευσαν. Πιστεύω πως είναι θέμα εμπειρίας, γιατί πρέπει να ξέρεις πώς να διαχειρίζεσαι ένα ματς στο 0-2. Είναι παράξενο αυτό που συνέβη, γιατί το πρώτο μας ημίχρονο ήταν τέλειο. Περίμενα περισσότερα από την Ίντερ σε εκείνο το διάστημα και τότε έδειχναν ομάδα που δεν άξιζε να βρίσκεται στην δεύτερη θέση. Το έκαναν όμως στο δεύτερο ημίχρονο»