Ίντερ – Μπενφίκα 3-3 στους “4” οι “νεραντζούρι”, χορταστικό θέαμα (video)

Έπειτα από μια χορταστική… ματσάρα Ίντερ και Μπενφίκα αναδείχθηκαν ισόπαλες με 3-3, με τους «νερατζούρι» να παίρνουν το εισιτήριο για τους «4» μετά από 13 ολόκληρα χρόνια χάρη στο 2-0 του πρώτου αγώνα.
Και τώρα το Μιλάνο στα δύο…

Έχοντας ως προίκα το 2-0 του πρώτου αγώνα η Ίντερ κατάφερε να πάρει την πρόκριση για τους «4» καθώς μετά την χορταστική ισοπαλία με 3-3 κόντρα στην Μπενφίκα «κλείδωσε» και τυπικά το μεγάλο ραντεβού με την «αιώνια εχθρό», Μίλαν, στα ημιτελικά του Champions League.

Μπαρέλα, Λαουτάρο και Κορέα οι σκόρερ για τους «νερατζούρι», με τους Πορτογάλους να καταφέρνουν να βρουν δίχτυα με τους Άουρσνες και Αντόνιο Σίλβα.
Η Ίντερ είχε τον έλεγχο στα πρώτα λεπτά και έφτανε πιο εύκολα στην αντίπαλη περιοχή. Σε μία τέτοια φάση στο 14ο λεπτό, ο Νικολό Μπαρέλα με φαλτσαριστό σουτ έγραψε το 1-0, όπως είχε πράξει και στον αγώνα της Λισαβόνας.

Ο Άουρσνες με κεφαλιά ισοφάρισε σε 1-1 στο 38′ και επανέφερε τη διαφορά των δύο ομάδων στα δύο γκολ.
Στο 64′ ο Φεντερίκο Ντιμάρκο βρήκε τον Μαρτίνες στη μικρή περιοχή κι ο Αργεντινός δεν είχε πρόβλημα να βάλει ξανά σε θέση οδηγού την ομάδα του, με τον Κορέα στο 78′ να δίνει αέρα δύο τερμάτων στην ομάδα του.

Η πίεση της Μπενφίκα καρποφόρησε αργά με ένα δοκάρι του Νέρες, ένα γκολ του Αντόνιο Σίλβα και την ισοφάριση του Πέταρ Μούσα στις καθυστερήσεις, το οποίο και διαμόρφωσε το τελικό 3-3.

ΙΝΤΕΡ: Ονανά, Νταρμιάν, Ατσέρμπι, Μπαστόνι (80′ Ντ’ Αμπρόζιο), Ντάμφρις, Μπαρέλα (76′ Τσαλχάνογλου), Μπρόζοβιτς, Μικίταριαν, Ντιμάρκο (80′ Γκόζενς), Μαρτίνες (78′ Κορέα), Τζέκο (76′ Λουκάκου)

ΜΠΕΝΦΙΚΑ: Βλαχοδήμος, Ζιλμπέρτο (46′ Νέρες), Α. Σίλβα, Οταμέντι, Γκριμάλντο, Λουίς, Σικίνιο (81′ Μούσα), Ρ. Σίλβα (80′ Νέβες), Μάριο (89′ Σιέλντερουπ), Άουρσνες, Ράμος (74′ Γκέντες)