Ισοφάρισε στο 97΄ τον Αστέρα 2-2 ο ΠΑΟΚ και βλέπει με τα κιάλια την κορυφή

Ο ΠΑΟΚ βλέπει με τα κιάλια την κορυφή και απομακρύνθηκε ακόμη δυο πόντους απ’ αυτήν, αλλά ισοφαρίζοντας σήμερα στην Τούμπα στο 97΄ τον Αστέρα Τρίπολης πήρε τον πόντο που ίσως του φανεί χρήσιμος στη διεκδίκηση του δεύτερου εισιτηρίου που οδηγεί στο Champions League.

Όπως εξελίχθηκε το παιχνίδι ο Λουτσέσκου θα λέει πάλι καλά που απέφυγε την ήττα, καθώς ο ΠΑΟΚ βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο, «κυνηγώντας» τον Αστέρα των δύο τερμάτων και μετρώντας τις πληγές του (Τσαούσης- Λύρατζης). Το γκολ του Ολιβέιρα στην εκπνοή του χάρισε την ισοπαλία.

Ο ΠΑΟΚ είδε το παιχνίδι να στραβώνει πριν καν ολοκληρωθεί το ημίχρονο, χάνοντας τους δύο βασικούς μπακ του που τέθηκαν νοκ άουτ με προβλήματα τραυματισμών. Είδε τους Αρκάδες να παίρνουν αέρα δύο τερμάτων, ωστόσο στο τέλος απέφυγε την ήττα ενόψει του ντέρμπι με την ΑΕΚ!

Οι Αρκάδες, ήταν λαβωμένοι από προβλήματα τραυματισμών και με απογοητευτικές εμφανίσεις με αποκορύφωμα τον αποκλεισμό στο Κύπελλο και αναζητούσαν αντίδραση.

Οι Θεσσαλονικείς ανέλαβαν από νωρίς τα ηνία του παιχνιδιού με καλή κυκλοφορία της μπάλας και συνδυασμούς, «αναγκάζοντας» τον Αστέρα Τρίπολης να περιοριστεί σε παθητικό ρόλο. Μάλιστα, η υπεροχή του ΠΑΟΚ μεταφράστηκε και σε υψηλή κατοχή μπάλας (73%) στο 45λεπτο, ωστόσο, με μία βασική αδυναμία: αυτήν της παραγωγής φάσεων προκειμένου να απειλήσουν με αξιώσεις την εστία του Παπαδόπουλου.

Από την πλευρά τους, οι Αρκάδες κινήθηκαν έξυπνα, ψάχνοντας την κάθετη στην πλάτη της άμυνας του ΠΑΟΚ προκειμένου να «χτυπήσουν» στον αιφνιδιασμό. Στο μεσοδιάστημα όμως, εκμεταλλεύτηκαν και την διπλή απώλεια του Δικεφάλου, ο οποίος μέσα σε πέντε λεπτά «έχασε» τους δύο βασικούς οπισθοφύλακες του, Τσαούση και Λύρατζη. Αμφότεροι αποχώρησαν με προβλήματα τραυματισμών και ξέσπασαν σε κλάματα, με τον Ραζβάν Λουτσέσκου να επιστρατεύει Σάστρε και Α. Ζίβκοβιτς.

Το δεκάλεπτο 30′ – 40′ αποδείχθηκε… καταστροφικό για τον ΠΑΟΚ, ο Αστέρας αναθάρρησε και αφού είδε τον Παπαδόπουλο να αποσοβεί τον κίνδυνο στο σουτ του Ντάντας μέσα από την περιοχή στο 44′, πέτυχε τον απόλυτο αιφνιδιασμό με τον Στάνκο! Στις καθυστερήσεις του αγώνα, μετά από εκτέλεση φάουλ του Ριέρα, ο Ατιένθα έπιασε γυριστή κεφαλιά με τη μπάλα να σταματά στο οριζόντιο δοκάρι του Κοτάρσκι και εν συνεχεία ο Αμερικανός χαφ των Αρκάδων την έστειλε στα δίχτυα για το 0-1.

Τρίτη αλλαγή για τον Ραζβάν Λουτσέσκου με την επανέναρξη του ματς, επιστρατεύοντας Μπίσεσβαρ που αγωνίστηκε αριστερά και εν συνεχεία ως επιτελικός, με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν όμως αέρα δύο τερμάτων! Στο 53ο λεπτό, καταλογίστηκε πέναλτι για τον Αστέρα Τρίπολης στο μαρκάρισμα του Ζίβκοβιτς στον Ρεγκίς. Ο ρέφερι Κουμπαράκης πήγε στο VAR και με τη βοήθεια της τεχνολογίας έδειξε την άσπρη βούλα, με τον Τιλίκα να γράφει το 0-2.

Ο Λουτσέσκου άλλαξε ό,τι μπορούσε βάσει των δύο αλλαγών που του απέμεναν, ο ΠΑΟΚ παρά την «ψυχρολουσία» και υπό την πίεση του χρόνου, «ξύπνησε» επιθετικά, έκανε αίσθηση στα καρέ του Αστέρα, απείλησε με διπλή ευκαιρία (Νάρεϊ – Ντάντας), αναγκάζοντας τους φιλοξενούμενους να προβούν σε κινήσεις με στόχο την διαφύλαξη των μετόπισθεν.

Και στο 80′ βρήκε αυτό που έψαχνε. Ο Κουμπαράκης υπέδειξε πέναλτι σε αντικανονικό μαρκάρισμα του Γκαρντάφσκι στον Κωνσταντέλια, ο Κούρτιτς εκτέλεσε εύστοχα, μειώνοντας σε 1-2. Η Τούμπα σηκώθηκε στο πόδι, ο Ολιβέιρα κάτι τους χρωστούσε από μία απίθανη ευκαιρία που έχασε προηγουμένως και στο 97′ με κεφαλιά, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το τελικό 2-2!

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Λύρατζης (39’ Α. Ζίβκοβιτς), Ίνγκασον, Κουλιεράκης, Τσαούσης (32’ Σάστρε), Ντάντας (67’ Σβαμπ), Κούρτιτς, Αουγκούστο (67’ Κωνσταντέλιας), Νάρεϊ, Ελ Καντουρί (46’ Μπίσεσβαρ), Ολιβέιρα.