Ισοπαλία (0-0) στο ντέρμπι του Απόλλωνα Σμύρνης με τον ΠΑΣ Γιάννινα

Απόλλων Σμύρνης και ΠΑΣ Γιάννινα στο ντέρμπι της Super League 2 έμειναν στο ισόπαλο 0-0 σε ένα κλειστό ματς με μετρημένες τελικές. Οι δύο ομάδες διατήρησαν το αήττητο μετά από 6 αγωνιστικές στο πρωτάθλημα με τον Απόλλωνα να παραμένει μόνος πρώτος στην κορυφή με 14 βαθμούς, κρατώντας τον δεύτερο ΠΑΣ στους 12.

Το πρώτο ημίχρονο κύλησε χωρίς την μεγάλη φάση, τόσο μπροστά στην εστία του Χουάντερσον, όσο και σε αυτή του Χουτεσιώτη, με το παιχνίδι να είναι μοιρασμένο και την «Ελαφρά Ταξιαρχία» ελαφρώς καλύτερη στα σημεία.

Στην επανάληψη και πιο συγκεκριμένα στο 50΄ ο ΠΑΣ είχε καλή στιγμή για το 0-1, το σουτ όμως του Παμλίδη πέρασε λίγο άουτ από την εστία του Χουάντερσον. Στο 90’ όταν η κεφαλιά του Βουό σταμάτησε στο δοκάρι των φιλοξενούμενων. Ο ΠΑΣ Γιάννινα είχε και αυτός μια πολύ καλή ευκαιρία, όταν στο 93’ ο Ξύδας με σουτ, ανάγκασε τον Χουάντερσον να απομακρύνει με εκτίναξη σε κόρνερ. Το 0-0 κρίνεται δίκαιο.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ (Νίκος Παπαδόπουλος): Χουάντερσον, Λαρέα, Βιτλής, Ζησόπουλος, Κύργιας, Λαγός, Μπλάζιτς, Καραγκούνης (61’ Παυλίδης), Ιριτιέρ (71’ Μπαστιάνος), Μπεντινέλι, Μαρκόφσκι (83’ Βουό)

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Αργύρης Γιαννίκης): Χουτεσιώτης, Μπουκουβάλας, Αποστολόπουλος, Σκόνδρας, Παντελάκης, Σιόντης (66’ Λιάσος), Κάστρο, Καρτάλης (80’ Ξύδας), Λεό (61’ Νάουμετς), Παμλίδης, Κριζμάν

Ο Απόλλων Πόντου πέτυχε την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα της Super League 2, καθώς επικράτησε της Κέρκυρας 1-0.

Για τους νησιώτες αυτή ήταν η έκτη ήττα σε ισάριθμα ματς, αν και αμφότεροι οι αντίπαλοι έχουν από -3 βαθμούς λόγω των τιμωριών που κουβαλούν από την αρχή της σεζόν.

Στο 59′, ο Κρητικός είχε μια καλή στιγμή για τους Φαίακες, για να έρθει το γκολ για τους γηπεδούχους με τον Ολαϊτάν στο 74′ κι ενώ οι φιλοξενούμενοι είχαν μείνει με παίκτη λιγότερο από το 70ό λεπτό λόγω αποβολής του Τσιμπούκα με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Στο 92΄ η Κέρκυρα έχασε μεγάλη ευκαιρία για το 1-1, η εκτέλεση φάουλ όμως του Βουκελάτου σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Πολίτη.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Αντωνίου του Συνδέσμου Ανατολικής Αττικής.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΟΝΤΟΥ (Δημήτρης Καλαϊτζίδης): Πολίτης, Γεωργιάδης, Αμαραντίδης, Σαμαράς, Κοντοές, Δόρης, Λουφάκης, Καλαϊτζίδης, Μπρίτο, Χασομέρης, Ολαϊτάν.

KΕΡΚΥΡΑ (Λεωνίδας Βόκολος): Παγκράτης, Zερβόπουλος, Αγιώτης, Τσιμπούκας, Βλάχος, Κρητικός, Πιαστόπουλος, Παυλής, Μίσκου, Βασιλούδης, Γεωργακόπουλος.

Στο 0-0 έμειναν και η ΑΕ Καραϊσκάκης με τα Χανιά. Σημαντικές ευκαιρίες έχασαν οι δύο ομάδες στο πρώτο μέρος. Ο Κυβελίδης έχασε ευκαιρία με κεφαλιά στο 8’ και ο Μέτσε στο 15’ είχε δοκάρι με απευθείας εκτέλεση φάουλ για την ομάδα της Άρτας. Ο Κουσκουνάς είχε δύο καλές ευκαιρίες λίγο πριν την ανάπαυλα (43’ και 45’).

Οι γηπεδούχοι έφτασαν κοντά στο γκολ στο 8′ με την κεφαλιά του Κυβελίδη και στο 15′ όταν ο Μέτσε με απευθείας εκτέλεση φάουλ, σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι του Κουτζαβασίλη, όμως πριν την ανάπαυλα οι φιλοξενούμενοι «ισοφάρισαν» τις φάσεις με τον Κουσκουνά (43′, 45′). Στο 83’ ο Ναζλίδης έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, αλλά υποδείχθηκε σε αντικανονική θέση.