Ισοπαλία 2-2 Σπάρτης-Εργοτέλη στη Λακωνία

Παιχνίδι για γερά νεύρα έγινε στη Λακωνία, με τη Σπάρτη να καταφέρνει να σώσει την παρτίδα στο τέλος και να παίρνει το βαθμό της ισοπαλίας κόντρα στον Εργοτέλη (2-2).

Όλα ξεκίνησαν ιδανικά για τους γηπεδούχους, που μόλις στο 4′ πήραν κεφάλι στο σκορ. Η άμυνα των φιλοξενούμενων «πούλησε» εύκολα την μπάλα, ο Παναγιώτου έκλεψε και πάσαρε στον Φουρτάδο που έκανε το 1-0. Δέκα μόλις λεπτά αργότερα, μάλιστα, οι φιλοξενούμενοι έμειναν με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Κάιπερς με απευθείας κόκκινη κάρτα για χτύπημα στον Οικονομόπουλο.

Ο Εργοτέλης κατάφερε να ισοφαρίσει στο 19′ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μπουρσέλη και πίεσαν μάλιστα για να ανατρέψουν το σκορ, με τον Μακρυωνίτη να αποκρούει με δυσκολία την προσπάθεια του Έφορντ στο 36′

Οι αριθμητικές ισορροπίες αποκαταστάθηκαν στο 41′, με τον Τσίοφου να αποβάλλεται με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Από το σημείο εκείνο και μετά δεν άλλαξε κάτι με το 1-1 να είναι το σκορ του ημιχρόνου.

Ο Εργοτέλης μπήκε καλύτερα στην επανάληψη και στο 61′ κατάφερε να ανατρέψει το σκορ, με τον Έφορντ να πλασάρει σωστά μετά από πάσα του Σταματάκου. Η Σπάρτη κατάφερε να αποσπάσει το βαθμό της ισοπαλίας με γκολ του Γουόρντεν στο 80′, μετά από λάθος του Κατσιμήτρου.

Με το τελικό 2-2, οι δύο ομάδες έφτασαν τους 40 βαθμούς και βρίσκονται στο +4 από την επικίνδυνη ζώνη.

Σπάρτη (Μάρκος Στεφανίδης): Μακρυωνίτης, Ζουλιώτης, Οικονομόπουλος, Βοσνακίδης (46′ Γραικός), Σάββα (Μουζακίτης), Nιάρος, Παναγιώτου, Τριανταφυλλάκος, Τσιόφου, Δεινόπαπας, Φουρτάδο (58′ Γουόρντεν).

Εργοτέλης (Τάκης Γκώνιας): Κατσιμήτρος, Τσέλιος, Νικολακάκης, Μαζουλουξής, Μπάτζιος, Μπουτσάκης (75’ Μπούζας), Σταμόπουλος, Μπουρσέλης (90’ Αγγελόπουλος), Σταματάκος, Κάιπερς, Έφορντ.