Ισόπαλο 0-0 το ντέρμπι της Πελοποννήσου Καλαμάτας-Παναχαϊκής

Χωρίς γκολ ολοκληρώθηκε το ντέρμπι της Πελοποννήσου ανάμεσα σε Καλαμάτα και Παναχαϊκή, στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της τρίτης αγωνιστικής στη Super League 2. Με παίκτη λιγότερο αγωνίστηκε στα τελευταία λεπτά η «Μαύρη Θύελλα», λόγω αποβολής του Καραγκούνη (82′).

Έτσι, μετά το τελικό 0-0, οι δύο ομάδες δεν κατάφεραν να συνεχίσουν το νικηφόρο τους ξεκίνημα στο φετινό πρωτάθλημα, φτάνοντας τους 7 βαθμούς (Η Καλαμάτα είχε νικήσει Ηρόδοτο και Ολυμπιακό Β’, ενώ οι Πατρινή είχαν επικρατήσει των Χανίων και της Επισκοπής).

Οι γηπεδούχοι είχαν την πρωτοβουλία στο ξεκίνημα του αγώνα και απείλησαν στο 9′ με τον Θεοδωράκη να νικάει τον Πασά σε τετ-α-τετ, με τους Πατρινούς να απαντούν στο λίγα δευτερόλεπτα αργότερα, με άστοχο μακρινό σουτ του Λιποράσε. Στο 46′ ο Τάτος έκανε φανταστική ατομική προσπάθεια και πάσαρε στον Αρναρέλλη, αλλά το πλασέ του δεύτερου πέρασε ελάχιστα άουτ, ενώ στο 59′ ο Μυτίδης δεν μπόρεσε να σκοράρει μετά από εξαιρετική ενέργεια του Καρακλάιτς.

Ο Καραγκούνης αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 82′ για την Καλαμάτα, η οποία όμως ήταν εκείνη που είχε τη μεγαλύτερη ευκαιρία για να πάρει το τρίποντο στα τελευταία λεπτά, όταν μια κεφαλιά του Λουπάνο ήταν άστοχη για εκατοστά.