Ισόπαλο 1-1 το ντέρμπι Παναχαϊκής-ΠΑΣ Γιάννινα

Εμφατικές νίκες πέτυχαν ο Απόλλων Σμύρνης 3-0 και τα Χανιά 4-0 τον Απόλλωνα Πόντου στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος της Super League 2, όπου ξεχώρισε το ντέρμπι Παναχαϊκής-ΠΑΣ Γιάννινα 1-1.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 1ης αγωνιστικής:

Απόλλων Σμύρνης – Εργοτέλης 3-0

Εύκολα ο Απόλλων Σμύρνης επικράτησε με 3-0 του Εργοτέλη. Στο 39′ ο Μπετινέλι άνοιξε το σκορ, ενώ τέσσερα λεπτά μετά ήρθε το 2-0. Συγκεκριμένα ο Μαρκόφσκι με σουτ έβαλε το όνομά του στον πίνακα των σκόρερ. Στο 50′ του δευτέρου ημιχρόνου ο Μαρκόφσκι σημείωσε το δεύτερο προσωπικό του γκολ στο ματς, κάνοντας το 3-0.

Απόλλων Σμύρνης (Νίκος Παπαδόπουλος): Χουάντερσον, Κυριακίδης, Ζησόπουλος, Χουχούμης, Λαρέα Λαγός (75′ Πατράλης), Παυλίδης, Μπλάζιτς, Μπεντινέλι, Μπαστιάνος (85′ Ιριτιέρ), Μαρκόφσκι (70′ Βουό).

Εργοτέλης (Γιάννης Ταουσιάνης): Καλογεράκης, Σπίριακ, Μπουρσέλης (57′ Μανουσάκης), Οικονόμου, Μπάτζιος, Μπρους, Προβιδάκης, Τσέλιος (62′ λ.τρ. Κατσούρι), Μπαράτα (55′ Ιατρούδης), Ροβίθης, Έφορντ.

Δόξα Δράμας – ΑΕ Καραϊσκάκης 2-3

Γκραν γκινιόλ στη Δράμα, όπου ο Καραϊσκάκης λύγισε 3-2 την αντίσταση της Δόξας.

Στο 37′ ο Ψιάνος έκανε το 0-1 στην αναμέτρηση. Στο δεύτερο ημίχρονο αντέδρασε η Δόξα και ισοφάρισε σε 1-1 στο 60′ με τον Ιωαννίδη. Η χαρά όμως των γηπεδούχων κράτησε μόλις 4 λεπτά, καθώς ο Κυβελίδης στο 64′ έβαλε και πάλι μπροστά την ΑΕ Καραϊσκάκης.

Ο Ιωαννίδης έβαλε το δεύτερο προσωπικό του γκολ, στο 66′ με πέναλτι κάνοντας το 2-2! Στο 77′ ο Χατζηστραβός «έγραψε» το 2-3, δίνοντας τη νίκη στην ΑΕ Καραϊσκάκη!

Δόξα Δράμας: (Κ. Ανυφαντάκης): Μενκα, Αποστολίδης, Αργυροπουλος, Καψαλης, Κοντός, Κουκολης (15′ Μαρκοπουλιωτης), Κρητικός, Πλεγας (46′ Ρόβας), Παπαργυριου, Σιωπής, Ιωαννίδης.

ΑΕ Καραϊσκάκης: (Α. Χαραλαμπίδης): Μελκας, Παναγιώτου, Καραγιαννίδης, Γυφτοκωστας, Κάποιας, Ψιανος, Μετσε, Παπανικού, Τσουτσης (76′ Καψάλης), Κυβελιδης (85′ Κούστα), Χατζηστραβος.

Τα αποτελέσματα της 1ης αγωνιστικής
Σάββατο 28/9
Απόλλων Λάρισας – Κέρκυρα 2-1 (7′ Γκουστάβο, 48′ Ναζίμ – 85′ Νγκαν)

Κυριακή 29/9
Δόξα Δράμας – Α.Ε. Καραϊσκάκης 2-3 (60′ Ιωαννίδης, 68′ Ιωαννίδης – 38′ Ψιάνος, 64′ Κυβελίδης, 78′ Χατζησταύρος)
Απόλλων Πόντου – Χανιά 0-4 (51′ Πάνος, 58′ Λεοζίνιο, 59′ Κουσκουνάς, 68′ Κουσκουνάς)
Απόλλων Σμύρνης – Εργοτέλης 3-0 (39′ Μπεντινέλι, 49′ Μπλάζιτς, 56′ Μαρκόφσκι)
Παναχαϊκή – ΠΑΣ Γιάννινα 1-1 (26′ Παπατόλιος – 38′ Κριζμάν)
Πλατανιάς – Λεβαδειακός 3-2 (52′ Νίλι, 55′ Μπιανκόνι, 78′ Λουκίνας – 22′ Σανάμπρια)