Ισόπαλοι στον… τελικό 1-1 ΟΦΗ και Αστέρας Τρίπολης

Στην… τελικό ΟΦΗ και Αστέρας Τρίπολης αναδείχθηκαν ισόπαλοι 1-1 στο «Θόδωρος Βαρδινογιάννης». Το αποτέλεσμα αφήνει περισσότερο ικανοποιημένους τους Αρκάδες. Κι αυτό γιατί παρέμειναν πάνω από την επικίνδυνη ζώνη (30β.) και στο +1 από τον αντίπαλό τους (29β.) και κρατούν την τύχη στα χέρια τους.

Την τελευταία αγωνιστική, υποδέχονται τον Πανιώνιο και με καλύτερο αποτέλεσμα από τους Κρητικούς, που αντιμετωπίζουν τον Ατρόμητο στο Περιστέρι, εξασφαλίζουν την απευθείας παραμονή. Από την άλλη, ο ΟΦΗ, που βρίσκεται στη θέση που οδηγεί στο μπαράζ, βρίσκεται στο +2 από τον ΠΑΣ Γιάννινα και χρειάζεται έναν βαθμό για να αποφύγει τον απευθείας υποβιβασμό, εκτός κι αν η ομάδα της Ηπείρου δεν πάρει τους τρεις βαθμούς στο ματς με τον πρωταθλητή ΠΑΟΚ.

Οι Αρκάδες ήταν καλύτεροι στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, είχαν περισσότερες ευκαιρίες για να σκοράρουν, απάντησαν στο 59ο λεπτό το γκολ που δέχθηκαν από το 17’ και έφτασαν τους 30 βαθμούς, έναν πάνω από την ομάδα του Ηρακλείου που βρίσκεται στη ζώνη του μπαράζ για την παραμονή στην κατηγορία.

Ο Αστέρας επιχείρησε να αιφνιδιάσει, και στο 11′ έχασε τεράστια ευκαιρία να ανοίξει το σκορ, όταν μετά από φάουλ του Τσιλιανίδη και κεφαλιά του Μαρτίνεθ, η μπάλα σταμάτησε στο αριστερό δοκάρι του Σωτηρίου.

Στο 16΄, ο Μουνάφο “κλείδωσε” τον Σάσι και ο Σκουλάς έδειξε την “άσπρη βούλα”. Ο Βαζ, που ανέλαβε την εκτέλεση του πέναλτι, στο 17΄ ευστόχησε κι έκανε το 1-0. Ο ΟΦΗ επιχείρησε να καθαρίσει το παιχνίδι, αλλά στο 21′ η κοντινή κεφαλιά του Γιακουμάκη κατέληξε στο δοκάρι, ενώ στο 25′ ο Φερέιρα έφυγε στην αντεπίθεση από αριστερά, αλλά σούταρε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

Από κει και πέρα οι φιλοξενούμενοι πήραν τα ηνία του αγώνα. Στο 27′ ο  Φερνάντεθ έστειλε από κοντά τη μπάλα άουτ. Ο διαιτητής Σκουλάς απέβαλε από τον πάγκο του Αστέρα τον αντιπρόεδρο, Δημήτρη Μποροβήλο, ο οποίος διαμαρτυρήθηκε έντονα.

Στο 55′, ο Αστέρας ζήτησε πέναλτι σε μια φάση που η μπάλα βρίσκει σε χέρι αμυντικού του ΟΦΗ, αλλά ο Σκουλάς έδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι. Στο επόμενο λεπτό ο  Τριανταφυλλόπουλος, σούταρε λίγο άουτ. Η ισοφάριση ήταν θέμα χρόνου να έλθει. Σε μια υποδειγματική αντεπίθεση στο 59′, ο Μαρτίνες έκανε τη σέντρα και ο Τσιλιανίδης με κεφαλιά-ψαράκι από το ύψος του πέναλτι, έκανε το 1-1.

Στο 79΄ ο ΟΦΗ άγγιξε το γκολ, αλλά στο γυριστό του Γιακουμάκη, η μπάλα πέρασε λίγο άουτ, ενώ στις καθυστερήσεις την ίδια κατάληξη είχε η προβολή του Αραβίδη.

Ο διαιτητής της αναμέτρησης Μανόλης Σκουλάς του συνδέσμου Θεσσαλίας δεν απέφυγε τα λάθη.

ΟΦΗ (Χάιμε Βέρα): Σωτηρίου, Μπράουν, Ποτουρίδης (51’ Κυριακίδης), Κοροβέσης, Γιαννούλης, Νάστος, Μεγιάδο, Βαζ, Σάσι, Φερέιρα (70’ Ναμπί), Γιακουμάκης

Αστέρας Τρίπολης (Γιώργος Παράσχος): Αθανασιάδης, Μαρτίνες, Βλάχος, Κώτσιρας, Τριανταφυλλόπουλος, Τασουλής (74’ Αραβίδης), Βαλιέντε, Μουνάφο, Μπέλοκ, Τσιλιανίδης (90+2’ Δουβίκας), Φερνάντες (82’ Ρόλε).