Ισοπεδωτική η εθνική του Ιτούδη 93-71 τη Μεγάλη Βρετανία

Εκπληκτική η εθνική ανδρών στο δεύτερο ημίχρονο, συνέτριψε 93-71 τη Μεγάλη Βρετανία και προκρίθηκε με 3-1 στην επόμενη φάση των προκριματικών του Παγκοσμίου Κυπέλλου, στο ντεμπούτο του Ιτούδη!

Μετά το «μουδιασμένο» πρώτο ημίχρονο, η Ελλάδα μπήκε με πατημένο… γκάζι στο δεύτερο και συνέτριψε 93-71 τη Μεγάλη Βρετανία, για να ολοκληρώσει με 3-1 την πρώτη φάση των προκριματικών του Παγκοσμίου Κυπέλλου του 2023.

Στο ξεκίνημα του αγώνα το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα βρέθηκε στο -11 (1-12), στη συνέχεια ισορρόπησε, αλλά οι Βρετανοί κρατήθηκαν κοντά στα πρώτα 20 λεπτά (39-38). Ωστόσο, το δεύτερο μισό η Ελλάδα ήταν ισοπεδωτική, κάνοντας επιμέρους σκορ 54-33!

Έξι παίκτες της Εθνικής είχαν διψήφιο αριθμό πόντων, με τον Αγραβάνη να ήταν πρώτος σκόρερ με 16π. και τον Παπαγιάννη να κάνει νταμπλ-νταμπλ με 14π. και 10 ριμπάουντ.

Από την άλλη, η Μεγάλη Βρετανία υποχώρησε στο 1-2 και εκκρεμεί το τελευταίο της ματς με την Τουρκία. Ο Χέσον ξεχώρισε με 23 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Πολύ «μουδιασμένη» αρχή από τους διεθνείς, καθώς εκτός από τη νευρικότητα στην επίθεση, είχαν και κακές επιστροφές στην άμυνα, με τη Μεγάλη Βρετανία να πηγαίνει στο 1-12, στα πρώτα τέσσερα λεπτά. Με την είσοδο των Γκίκα και Παπαπέτρου στο παρκέ και βελτιώνοντας την άμυνα, το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα έκανε σερί 8-0 (9-12). Από εκείνο το σημείο και έπειτα, το παιχνίδι απέκτησε έναν γρήγορο ρυθμό, με τους παίκτες του Ιτούδη να κάνουν κάποια αβίαστα λάθη που κρατούσαν μπροστά τους φιλοξενούμενους, αλλά τη διαφορά στο τέλος της πρώτης περιόδου να ήταν στον πόντο (19-20).

Η Εθνική επέμενε άστοχα από την περιφέρεια στην αρχή του δεύτερου δεκάλεπτου, με τους Βρετανούς να ήταν σταθερά μπροστά (21-25). Στη συνέχεια, οι παίκτες του Ιτούδη βρήκαν ρυθμό και με Ντόρσεϊ και Αντετοκούνμπο πήραν το πρώτο προβάδισμα (27-25), στο 15’. Ωστόσο, η άμυνα της Ελλάδας δεν είχε το… αντίδοτο για τους Γουίλτ και Χέσον και έτσι οι φιλοξενούμενοι πέρασαν ξανά μπροστά (32-34), στο 18’. Στο τελευταίο δίλεπτο του πρώτου ημιχρόνου, οι διεθνείς ενεργοποίησαν την καλή τους άμυνα και με τον Μποχωρίδη πήγαν στα αποδυτήρια προηγούμενοι 39-38.

Με ενέργεια μπήκε η Ελλάδα στο δεύτερο μέρος, όπου με μπροστάρη τον Παπαγιάννη ξέφυγε αρχικά στο +7 (45-38). Οι Βρετανοί βρήκαν πόντους από ελεύθερες βολές, με τους παίκτες του Ιτούδη να πατούν το… γκάζι και με Αγραβάνη και Ντόρσεϊ να πηγαίνουν στο +14 (55-41), στο 25’. Έκτοτε, η Εθνική είχε τον απόλυτο έλεγχο του παιχνιδιού, με τους φιλοξενούμενους να τα… περίμεναν όλα από τον Χέσον και έτσι τη διαφορά να παίρνει την… ανηφόρα και να καταλήγει στο +21 (69-48), το οποίο διαμορφώθηκε με buzzer beater τρίποντο του Γκίκα από το κέντρο!

Με το ίδιο πάθος μπήκαν οι παίκτες του Ιτούδη και στο τέταρτο δεκάλεπτο, εκτοξεύοντας τη διαφορά στο +26 (78-52), στο 33’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, η Εθνική πρόσφερε σκορ και θέαμα με τον Αντετοκούνμπο και διατηρούσε την διαφορά στα ίδια επίπεδα (87-62), μέχρι το 37’. Στα τελευταία λεπτά, η Ελλάδα χαλάρωσε και έτσι το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο 93-71.

Τα δεκάλεπτα: 19-20, 39-38, 69-48, 93-71

ΕΛΛΑΔΑ (Ιτούδης): Αγραβάνης 16 (1), Καλαϊτζάκης 2, Κασελάκης 7 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Λούντζης 2, Παπαπέτρου 13 (1), Αντετοκούνμπο 10 (5 ριμπάουντ), Μποχωρίδης 11 (2), Ντόρσεϊ 13 (2/6 τρίποντα, 7 ασίστ), Γκίκας 3 (1 τρίποντο, 3 ασίστ), Λαρεντζάκης (0/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Παπαγιάννης 14 (7/9 δίποντα, 10 ριμπάουντ), Παπανικολάου 2.

ΜΕΓΑΛΗ ΒΡΕΤΑΝΙΑ (Ρέινκινγκ): Γουίλιαμς 2 (5 ριμπάουντ), Ντελέρ, Λοτιέρ – Ονγκουλέγιε 2 (1/5 σουτ), Βαν Όστρουμ 4 (5 ασίστ), Γουίτλ 15 (1), Άντερσον (0/3 σουτ), Κλαρκ 3 (1), Σινκλέρ – Χέσον 23 (4/8 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 9/14 βολές, 7 ριμπάουντ), Ολασένι 10 (5/9 δίποντα, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Γουίλαν 12 (2 τρίποντα, 4 ασίστ).

Ομαδικά στατιστικά – Ελλάδα: 29/41 δίποντα, 8/30 τρίποντα, 11/14 βολές, 39 ριμπάουντ (30 αμυντικά + 9 επιθετικά), 21 ασίστ, 12 λάθη, 9 κλεψίματα, 3 μπλοκ.

Ομαδικά στατιστικά – Μεγάλη Βρετανία: 18/41 δίποντα, 6/18 τρίποντα, 17/26 βολές, 34 ριμπάουντ (24 αμυντικά + 10 επιθετικά), 20 ασίστ, 17 λάθη, 7 κλεψίματα, 2 μπλοκ.