Ισπανία και Πορτογαλία «κόλλησαν» στο 1-1 στην πρεμιέρα του 2ου ομίλου της League Α

Ισπανία και Πορτογαλία έμειναν στο 1-1 στο ντέρμπι της ιβηρικής χερσονήσου και στην πρεμιέρα τους για τον 2ο όμιλο της League A! Στην κορυφή του, μάλιστα, βρίσκεται η Τσεχία των Βατσλίκ και Μπράμπετς (βασικοί και αναντικατάστατοι), που επικράτησε 2-1 της Ελβετίας του Τσούμπερ που μπήκε αλλαγή.

Ο Μοράτα στο 25ο λεπτό άνοιξε το σκορ για τους Ισπανούς, με την ομάδα του Λουίς Ενρίκε να πηγαίνει στα αποδυτήρια με προβάδισμα.

Η Πορτογαλία προσπαθούσε να πιέσει στο δεύτερο ημίχρονο και τελικά βρήκε το γκολ στο 83ο λεπτό με τον Όρτα.

Στο άλλο ματς, η Τσεχία επικράτησε 2-1 της Ελβετίας, ξεκινώντας με το δεξί στη διοργάνωση. Ο Βατσλίκ του Ολυμπιακού και ο Μπράμπετς του Άρη ξεκίνησαν βασικοί για τους Τσέχους, ενώ ο Τσούμπερ της ΑΕΚ μπήκε ως αλλαγή στην Ελβετία.

Ο Κούχτα μόλις στο 11ο λεπτό άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους, με τον Όκαφορ στο 44’ να κάνει το 1-1 για την Ελβετία.

Ωστόσο η Τσεχία πήρε εκ νέου προβάδισμα στο 58’, όταν ο Σο έστειλε την μπάλα άθελά του στα δίχτυα της ομάδας του, κάνοντας το 2-1. Μέχρι το τελευταίο σφύριγμα δεν άλλαξε κάτι, με τους Τσέχους να κάνουν ιδανικό ξεκίνημα.