Ιστορικό διπλό για Γιβραλτάρ, σοκαριστικός τραυματισμός στο Όσλο (videos)

Το Γιβραλτάρ έγραψε σήμερα (13/10) ιστορία. Οι «ποδοσφαιριστές του βράχου» -σε αναμέτρηση για τον τέταρτο όμιλο της League D στο Nations League– επικράτησαν στην Αρμενία με 1-0. Αυτή ήταν η πρώτη νίκη στην ιστορία τους, μετά από 22 ήττες σε ισάριθμους επίσημους αγώνες με γκολ 107 κατά και 5 υπέρ.

Το «χρυσό» και ιστορικής αξίας γκολ στο Ερεβάν πέτυχε για τους φιλοξενούμενους, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, ο Γιόζεφ Τσιπολίνα στο 50ο λεπτό. Η βαθμολογία του ομίλου: ΠΓΔΜ 6 (4-0), Λίχτενσταϊν 3 (3-2), Αρμενία 3 (2-4), Γιβραλτάρ 3 (1-4).

Στο πλαίσιο του τρίτου ομίλου της League C στη διοργάνωση, η Νορβηγία υποδέχτηκε τη Σλοβενία. Ο αγώνας στο Όσλο σημαδεύτηκε από τον σοκαριστικό τραυματισμό του Λούκα Κράιντς.

Στο 3ο λεπτό, σε μια διεκδίκηση με τον Μάρκους Χένρικσεν ο Σλοβένος, έπεσε άτσαλα στο χορτάρι και τραυματίστηκε. Του προσφέρθηκαν οι πρώτες βοήθειες και αποχώρησε, με φορείο, για να διακομιστεί σε νοσοκομείο.

Στο αμιγώς αγωνιστικό μέρος, η Νορβηγία με γκολ του Σέλνες στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων (λόγω του τραυματισμού) στο πρώτο ημίχρονο νίκησε τη Σλοβενία και έφτασε τους έξι βαθμούς. Η βαθμολογία: Βουλγαρία 6 (3-1), Νορβηγία 6 (3-1), Κύπρος 3 (2-3), Σλοβενία 0 (2-5).