Ήταν θρύλος κι έκανε την ανατροπή ο Ολυμπιακός 2-1 τον ΟΦΗ

Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ, ο Ολυμπιακός έκανε την ανατροπή και καθάρισε 2-1 τον ΟΦΗ. Ο Όμιλος αιφνιδίασε με τον Ντίκο (19′) στην μία από τις τρεις συνολικά φάσεις του στο ματς, ο Μπακαμπού ισοφάρισε (39′) και ο Ελ Αραμπί στο 76΄ πέτυχε το γκολ που έδωσε στους Πειραιώτες το «τρίποντο».

Ο Μανδάς πήγε να πάρει το «Χ» μόνος του στο Καραϊσκάκη, ο Ολυμπιακός είχε έναν Χάμες να φτιάχνει σχεδόν ανά πεντάλεπτο φάσεις για γκολ αλλά και τους Μπιέλ και Μπακαμπού να τα χάνουν με κάθε τρόπο, είχε δοκάρι με τον Χουάνγκ και ένα καταιγιστικό δεύτερο ημίχρονο, με τους «ερυθρόλευκους» να παίρνουν τελικά την πολύτιμη νίκη (2-1) με ανατροπή στο σκορ και εξαιρετική συνολικά εμφάνιση κυρίως στην επανάληψη.

Ο ΟΦΗ, στην πρώτη του επίσκεψη στην αντίπαλη περιοχή με αξιώσεις βρήκε το γκολ στο 19’. Μετά από ωραία αντεπίθεση, ο Τοράρισον έκανε καλό γύρισμα από τα αριστερά, ο Ρέτσος γλίστρησε στην καρδιά της περιοχή και ο ανενόχλητος Ντίκο τσίμπησε την μπάλα και την έστειλε στα δίχτυα.

Η πρώτη τελική του Ολυμπιακού στην εστία έγινε στο 29’ με τον Χάμες να δοκιμάζει το πόδι του λίγο έξω από την περιοχή και τον Μανδά να διώχνει με δυσκολία. Αμέσως μετά, ο Χουάνγκ ελίχθηκε μέσα στην περιοχή και έπιασε δυνατό σουτ, με την μπάλα να φεύγει λίγο έξω. Στο 38’ ο ΟΦΗ έστειλε δεύτερη φορά την μπάλα στα δίχτυα του Πασχαλάκη, αλλά ο Τζου ήταν ξεκάθαρα οφσάιντ και διαπιστώθηκε άμεσα από βοηθό και VAR.

Ο Ολυμπιακός ανέβασε την πίεση του και βρήκε το 1-1 στο 40’ με τον Μπακαμπού να αξιοποιεί με κεφαλιά το χτύπημα φάουλ του Χάμες από τα δεξιά, εξαργυρώνοντας σε αυτήν τη φάση την ποιότητα του Κολομβιανού. Οι Πειραιώτες πίεσαν στην τελική ευθεία του πρώτου μέρους, ψάχνοντας και δεύτερο γκολ πριν την ανάπαυλα, πάτησε αρκετές την περιοχή, αλλά την καλύτερή του στιγμή τη βρήκε με μακρινό σουτ, με τον Μπιέλ να αναγκάζει τον Μανδά σε δύσκολη επέμβαση στην αριστερή του γωνία.

Οι Κρητικοί από την πλευρά τους ήταν καλοί μονάχα για το μισό πρώτο ημίχρονο, από εκεί και πέρα κλείστηκαν μαζικά στην άμυνά τους, γλίτωσαν χάρη στον τερματοφύλακά τους και την ερυθρόλευκη αστοχία ένα μεγαλύτερο σκορ.

Ο Ολυμπιακός μπήκε καλά και στο β’ μέρος, καθώς είχε κλασικές ευκαιρίες. Με τον Μπιέλ να είναι πρωταγωνιστής, αγγίζοντας σε δύο περιπτώσεις το γκολ σε μικρό διάστημα. Στο 50’ βρέθηκε φάτσα με τον Μανδά και έκανε εντελώς άψυχο τελείωμα με το δεξί πάνω στον Έλληνα γκολκίπερ και τρία λεπτά μετά, ο Μπακαμπού βρήκε τον Ισπανό που από την καρδιά της περιοχής δεν έκανε ιδανικό πλασέ με το αριστερό και ο Μανδάς έδιωξε και πάλι.

Ακολούθως ο ρυθμός έπεσε, με τους γηπεδούχους να συνεχίζουν πάντως να έχουν τη μπάλα στα πόδια και να απειλούν εκ νέου στο 66′ με την κεφαλιά του Μπακαμπού (άστοχη) αλλά πολύ περισσότερο στο 67′, με το σουτ κεραυνό του Χουάνγκ που τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι έπειτα από την σωτήρια παρέμβαση του Μανδά.

Στο 73′ ο Μανδάς είπε “όχι” για μία ακόμα φορά, σταματώντας αυτή τη φορά σε τετ α τετ τον Ροντινέι ενώ στο 74′ ο Μπιελ έχασε νέα απίστευτη ευκαιρία, στέλνοντας τη μπάλα άουτ με πλασέ από το ύψος της μικρής περιοχής.

Δύο λεπτά αργότερα όμως η καθολική υπεροχή των ερυθρολεύκων στο δεύτερο μέρος καρποφόρησε. Ο Μπιελ έκανε τη σέντρα στην πλάτη της άμυνας και ο Εμβιλά τη γύρισε με τη μία στο δεύτερο δοκάρι, με τον Αραμπί να τη σπρώχνει στα δίχτυα και να υπογράφει την ανατροπή μόλις ένα λεπτό μετά την είσοδό του στο παιχνίδι.

Ο Μπιελ είχε μεγάλη ευκαιρία για το 3-1 όμως νικήθηκε και πάλι από τον Μανδά, με το φινάλε του ματς να βρίσκει τον Αλέξανδρο Πασχαλάκη να αναλαμβάνει δράση αφού χρειάστηκε να πραγματοποιήσει δύο σπουδαίες επεμβάσεις για να κρατήσει το τρίποντο για την ομάδα του.

Στο φινάλε πάντως -χάρη και στην… μεγαλειώδη αφέλεια του Μίτσελ και της ομάδας του- οι φιλοξενούμενοι θα μπορούσαν να είχαν βρει τουλάχιστον ένα γκολ ισοφάρισης, με τον Πασχαλάκη να σώζει δυο τετ-α-τετ, στο 83′ απέναντι στον Γκρόνινγκ και στο 90′ απέναντι στον Μπάκιτς.

Διαιτητής: Ιωάννης Παπαδόπουλος (Μακεδονίας)

Ολυμπιακός (Μίτσελ / 4-2-3-1): Πασχαλάκης, Ρέαμπτσιουκ (75′ Ραμόν), Ρέτσος, Παπασταθόπουλος (85′ Σισέ), Ροντινέι, Ιν. Χουάνγκ, Εμβιλά, Μπιέλ, Χάμες (85′ Σαμασέκου), Ροντρίγκες (65′ Μασούρας), Μπακαμπού (75′ Ελ Αραμπί).

ΟΦΗ (Βάλντας Νταμπράουσκας / 3-5-2): Μανδάς, Βούρος, Πασαλίδης, Διαμαντής, Θοράρινσον (82′ Τσιλιανίδης), Ντιουσέ (82′ Μοσκέρα), Περέα, Λάρσον, Τοράλ (71′ Μπάκιτς), Ντίκο (71′ Μπαλογιάννης), Τζου (55′ Γκρόνινγκ).