Ήταν θρύλος στη Βαρκελώνη και πέρασε 88-96 ο Ολυμπιακός

Εκπληκτικός ο Ολυμπιακός άλωσε τη Βαρκελώνη και καθάρισε τη Μπαρτσελόνα 96-88. Οι «ερυθρόλευκοι» έρχονταν από δύο σερί άσχημες ήττες, αλλά «χτύπησαν» την Μπαρτσελόνα και με τη νίκη τους πήγαν στο 6-5.

Σε κανένα σημείο του ματς δεν έχασαν το προβάδισμα οι Πειραιώτες, που το ροζ φύλλο το οφείλουν σε μεγάλο βαθμό στον Άαρον Χάρισον, ο οποίος έβγαλε τρομερές –και απανωτές- άμυνες στα τελευταία λεπτά.

Πρώτος σκόρερ για την ομάδα του Μπαρτζώκα ήταν ο Μάρτιν με 17 πόντους και τον ακολούθησε ο ΜακΚίσικ με 16π. Νταμπλ-νταμπλ από τον Σλούκα, που εκτός από ένα κρίσιμο καλάθι στο τέλος, είχε 15π. και 10 ασίστ, αλλά το σπουδαιότερο ήταν πως είχε μηδέν λάθη!

Από τους Καταλανούς, που γνώρισαν την πρώτη τους φετινή εντός έδρα στην Ευρωλίγκα και υποχώρησαν στο 9-3, ξεχώρισαν οι Μίροτιτς και Ντέιβις με 16π. και 15π. αντίστοιχα. Στα… ρηχά ο πολύ καλά «κλειδωμένος» Καλάθης με 9 πόντους και μόλις 2 ασίστ.

Η καλή μέρα φάνηκε απ’ την αρχή. Η πιεστική άμυνα ανάγκασε σε άστοχες επιθέσεις την Μπαρτσελόνα, ενώ από την άλλη η πολυφωνία στην επίθεση με τις εξαιρετικές επιλογές, οδήγησαν στο 0-12, στα πρώτα τέσσερα λεπτά. Ο Μίροτιτς έσπασε το… ρόδι για τους «μπλαουγκράνα», αλλά τα απανωτά τρίποντα των Τζένκινς και Παπανικολάου, έστειλαν τη διαφορά στο +15 (6-21), στο 6’. Στη συνέχεια, πήρε την… σκυτάλη ο Μάρτιν, ο οποίος τροφοδοτήθηκε σωστά και έτσι η διαφορά έμεινε στα ίδια επίπεδα (11-26), μέχρι το 8’. Ωστόσο, στο τελευταίο δίλεπτο, πέρασε στο παρκέ ο Έλις, ο οποίος έκανε εύκολα λάθη, με τον Ντέιβις να βρίσκει ρυθμό και έτσι οι γηπεδούχοι να κάνουν ένα 6-0 (17-26), μέχρι το τέλος της πρώτης περιόδου.

Στη δεύτερη περίοδο, οι «μπλαουγκράνα» κατάφεραν να δημιουργήσουν πολλά προβλήματα στην άμυνα του Ολυμπιακού και να πλησιάσουν στο -3 (34-37), με τους «ερυθρόλευκους» να κρατούνταν μπροστά χάρη στον Ζαν-Σαρλ και τον Σπανούλη, στο 14’. Στη συνέχεια, ο Μαρτίνεθ έφερε τη διαφορά στο καλάθι (38-40), με τον ΜακΚίσικ να ήταν η απάντηση των Πειραιωτών. Ο Αμερικανός ανέβασε στροφές, έβγαζε τρομερή ενέργεια και στις δύο πλευρές του παρκέ και έστειλε τους Πειραιώτες στο +7 (40-47). Η αντίδραση των γηπεδούχων ήρθε με τους Χίγκινς και Μίροτιτς, αλλά οι παίκτες του Μπαρτζώκα είχαν ρυθμό στην επίθεση και με τον Σλούκα πήγαν στα αποδυτήρια με το +4 (47-51).

Πιο συγκεντρωμένος στην άμυνα μπήκε ο Ολυμπιακός στο δεύτερο μέρος, όπου κρατώντας χωρίς καλάθι την Μπαρτσελόνα για πάνω από τρία λεπτά και με πόντους του Έλις, έστειλε τη διαφορά στο +8 (47-55). Ένα «σκοτωμένο» τρίποντο του Χάνγκα ήταν η αντίδραση από τους «μπλαουγκράνα», με τον Σλούκα να παίρνει… μπρος επιθετικά και σε συνδυασμό την καλή άμυνα των συμπαικτών του, έσπρωξε την ομάδα του Πειραιά στο +13 (50-53), στο 25’. Στη συνέχεια, ο Μάρτιν ήταν το σημείο αναφορά στην επίθεση, με τη διαφορά να παραμένει σε διψήφια τιμή (57-67), μέχρι το 28’. Ακολούθησαν ορισμένα λάθη και χαμένα αμυντικά ριμπάουντ, με τους γηπεδούχους να μειώνουν προσωρινά (61-67), τους Βεζένκοβ-Σλούκα να στέλνουν τη διαφορά ξανά στο +11 (61-72) και τον Μπολμάρο να διαμορφώνει το 63-72 της τρίτης περιόδου.

Επιθετικά δεν μπήκε τόσο καλά ο Ολυμπιακός στην τέταρτη περίοδο, κάνοντας και πολλά λάθη (ειδικά ο ΜακΚίσικ), με την Μπαρτσελόνα να βρίσκει ανοικτό γήπεδο και να πλησιάζει στο -3 (71-74), στο 33’. Ο Αμερικανός πήρε το… αίμα του πίσω με τρίποντο (71-77), αλλά κάποια λάθη, κάποια… φαλτσοσφυρίγματα των διαιτητών, χάλασαν το μυαλό των παικτών του Μπαρτζώκα, με τους «μπλαουγκράνα» να ισοφαρίζουν (77-77) με τον Μίροτιτς, στο 35’. Ακολούθησε νέα αντίδραση, όπου ορισμένες άμυνες και οι Μάρτιν-Χάρισον έκαναν αρχικά ένα 5-0 για τους Πειραιώτες (77-82), με τον ΜακΚίσικ να μπαίνει στην… εξίσωση, για το +7 (82-89), στο 38’. Στη συνέχεια, υπήρξαν δύο βολές από τον Ντέιβις, αλλά και μία νέα τρομερή άμυνα του Χάρισον και τον Σλούκα να στέλνει τη διαφορά στο +7 (84-91), στα 38’’ πριν τη λήξη. Ωστόσο, ο Αμερικανός έκανε 0/2 από τη γραμμή και ένα 4-0 από τον Καλάθη έριξε τη διαφορά στο -3 (88-91), στα 16,6’’. Ωστόσο, στα τελευταία δευτερόλεπτα, οι παίκτες του Μπαρτζώκα διατήρησαν την ψυχραιμία τους και πήραν τη μεγάλη νίκη με το τελικό 88-96.

Τα δεκάλεπτα: 17-26, 47-51, 63-72, 88-96