Ήττα 2-1 για την ΑΕΚ από την Τρεντσίν και προβληματισμός

Προβλημάτισε η ΑΕΚ καθώς έχασε με 2-1 από την Τρεντσίν και φαίνεται ότι έχει να διανύσει ακόμα πολύ δρόμο μέχρι να ανταποκριθεί σε όσα θέλει ο Μιγκέλ Καρντόσο.

Το passing game που ζητάει ο Πορτογάλος τεχνικός, το παιχνίδι με ρίσκα από πίσω δεν διδάσκεται από την μια μέρα στην άλλη.

Η ΑΕΚ είχε σε δεύτερο σερί φιλικό αρκετά δημιουργικά θέματα, αλλά και δυσκολίες απέναντι σε έναν αντίπαλο που κατέθεσε περισσότερη ενέργεια στο γήπεδο.

Η Ένωση ήταν κακή στο πρώτο μέρος, όπου έχασε πέναλτι με τον Μάνταλο, βελτιώθηκε στην επανάληψη, όμως δύο φτηνές αμυντικές ολιγωρίες στο τελευταίο τέταρτο έφεραν δύο γκολ για τους πιο έτοιμους Σλοβάκους που πήραν αυτό που άξιζαν από το γήπεδο (2-1).

Όσοι περίμεναν χαλαρή αντιμετώπιση του φιλικού θα διαψεύστηκαν, βλέποντας την εικόνα του Μιγκέλ Καρντόσο στον πάγκο. Συνεχώς όρθιος, με φωνές, χειρονομίες, ο Πορτογάλος έζησε το ματς με μεγάλη ένταση, δίνοντας οδηγίες σε κάθε φάση και εκφράζοντας ακόμα και διαιτητικές διαμαρτυρίες, σε όποιο σφύριγμα δεν του άρεσε.

Ο τεχνικός της ΑΕΚ έβγαζε τόση ένταση, ίσως επειδή αυτά που έβλεπε στο γήπεδο δεν ανταποκρίνονταν στα θέλω τουΟι παίκτες της Τρεντσίν έδειχναν πολύ πιο φρέσκοι, πίεζαν πολύ ψηλά και η ΑΕΚ δεν μπορούσε καν να βγάλει την μπάλα από την περιοχή της σε μεγάλο μέρος του πρώτου ημιχρόνου, με τους Σιμάο και Κρίστισιτς να αδυνατούν να δώσουν σίγουρη πρώτη μπάλα.

Η ΑΕΚ είχε μία μεγάλη στιγμή να ανοίξει το σκορ, όταν μετά από σουτ του Ντέλετιτς εντός περιοχής που κόντραρε στα σώματα η μπάλα στρώθηκε στον Λιβάγια, ο οποίος σε κενή εστία πλάσαρε ψηλά (24’). Μέχρι να έρθει η φάση του πέναλτι στο 43ο λεπτό, οι τελικές ήταν 1-6 υπέρ των Σλοβάκων που δεν είχαν κάποια πολύ μεγάλη στιγμή, ωστόσο έδειχναν να έχουν τον έλεγχο και να είναι η ομάδα που πατάει καλύτερα στο γήπεδο και απειλεί.

Δύο λεπτά πριν την λήξη του ημιχρόνου, ο Μάνταλος με έξυπνο τσίμπημα της μπάλας μετά από εκτέλεση κόρνερ κέρδισε πέναλτι, όμως το 1-0 δεν ήρθε ποτέ. Ο αρχηγός της ΑΕΚ ανέλαβε και την εκτέλεση όμως σημάδεψε την ρίζα της δοκού στην πιο μεγάλη χαμένη ευκαιρία του πρώτου μέρους.

Οι αλλαγές στην επανάληψη στην ανάπαυλα ξύπνησαν λίγο την Ένωση που ήταν πιο δραστήρια. Με τον Σιμάο αντί του Σαμπανάτζοβιτς σε ρόλο επιτελικού χαφ και με τον Κλωναρίδη να δίνει ενέργεια, η ΑΕΚ πάτησε περισσότερο περιοχή, ήταν πιο πιεστική.

Μία σέντρα ξυραφιά του Σιμάο (48’) πέρασε λίγο άουτ, ενώ λίγο αργότερα (58’) ο Σέμρινετς έδιωξε δύσκολα με γροθιές εναέριο βολέ του Κλωναρίδη εντός περιοχής.

Ο τερματοφύλακας των Σλοβάκων είχε ακόμα μία μεγάλη απόκρουση σε φοβερό διαγώνιο βολέ του Σιμάο, που πήγαινε στο «παραθυράκι» του, με την ΑΕΚ να παίζει σωστά και να μην απειλείται από την Τρεντσίν που έμοιαζε κουρασμένη στο γήπεδο.

Κι όμως εκεί που η πλάστιγγα έδειχνε να γέρνει ένα (νέο) πολύ εύκολο λάθος στο build-up έφερε το γκολ. Ο Παουλίνιο ζόριζε με την πάσα του τον Σιμόες, εκείνος την έχασε σε σημείο που απαγορεύεται και με δύο επαφές οι Σλοβάκοι μπήκαν στα δίχτυα, με τον Ντεπέτρις να κάνει το 0-1 (79’).

Η ΑΕΚ έχασε σημαντική ευκαιρία να ισοφαρίσει, όταν σε κόντρα επίθεση ο Κλωναρίδης έκανε κακό γύρισμα στον Γιακουμάκη που ήταν μόνος προ κενής εστίας, ενώ η ολική ψυχρολουσία ήρθε στο 87ο λεπτό, όταν σε υποδειγματική κόντρα ο Μπουκαρί πλάσαρε υποδειγματικά τον Μπάρκα για το 2-0.

Τουλάχιστον η τελευταία γεύση ήταν θετική. Στην τελευταία φάση του ματς, ο Κλωναρίδης βγήκε φάτσα απέναντι στον αντίπαλο τερματοφύλακα, ο οποίος έβγαλε το σουτ, όμως ο επερχόμενος Μπότος πήρε το… ριμπάουντ και σε κενή εστία έκανε το τελικό 1-2.

ΑΕΚ: Τσιντώντας (46’ Μπάρκας) – Παουλίνιο, Τσιγκρίνσκι (46’ Βράνιες), Οικονόμου (46’ Σβάρνας), Χουλτ (66’ Λόπες) – Σιμάο (80’ Μπότος), Κρίστισιτς (46’ Γαλανόπουλος) – Ντέλετιτς (46’ Κλωναρίδης), Σαμπανάτζοβιτς (46’ Σιμόες), Μάνταλος – Λιβάγια (66’ Γιακουμάκης).