Ήττα για Σάκκαρη – Τσιτσιπά στην πρεμιέρα του Hopman Cup (video)

Στο διπλό μικτό κρίθηκε ο πρώτος αγώνας του Hopman Cup 2019, με τη Μεγάλη Βρετανία να αναδεικνύεται νικήτρια με 2-1 νίκες απέναντι στην Ελλάδα που επέστρεψε στη διοργάνωση μετά από 17 χρόνια!

Με το tie στην ισοπαλία, μετά την ήττα του Στέφανου Τσιτσιπά από τον Κάμερον Νόρι και την ισοφάριση της Μαρίας Σάκκαρη επί της Κέιτι Μπούλτερ, ακολούθησε το καθοριστικό μικτό, εκεί όπου οι Βρετανοί επιβλήθηκαν στις λεπτομέρειες 4-3, 3-4(2), 4-3(4).

Στέφανος και Μαρία, δεν μπόρεσαν να εκμεταλλευτούν τα δύο match points που είχαν στη διάθεσή τους ούτε και το μεγάλο προβάδισμα με 3-0 games στο καθοριστικό σετ.

Πιο «σφιγμένη» εμφανίστηκε η Μαρία στο μικτό, με αρκετά λάθη τόσο κοντά στο φιλέ όσο και από τη βασική γραμμή αν και κατάφερε να πάρει και ορισμένους κρίσιμους πόντους.

To παιχνίδι κρίθηκε σε deciding point στο 3-3 του tie break στο 3ο και καθοριστικό σετ.

Τη Δευτέρα, η Ελλάδα θα αντιμετωπίσει τις ΗΠΑ όπου η Σάκκαρη θα τεθεί αντιμέτωπη με τη Σερίνα Γουίλιαμς και ο Στέφανος με τον Φράνσις Τιαφό, ενώ την Πέμπτη θα πραγματοποιηθεί η πολυαναμενόμενη συνάντηση Ελλάδας-Ελβετίας, με τον Στεφ να συναντά το είδωλό του, Ρότζερ Φέντερερ.

Στο πρώτο ματς της ημέρας, ο αριστερόχειρας Κάμερον Νόρι, No91 της παγκόσμιας κατάταξης, κατάφερε να σταθεί πιο ικανός στις κρίσιμες στιγμές και πανηγύρισε μια σπουδαία νίκη με 7-6(8), 6-4 επί του Στέφανου Τσιτσιπά που έδειξε να δυσκολεύεται με τις συνθήκες στην Perth Arena.

Ο 20χρονος Έλληνας πρωταθλητής, Νο15 στον κόσμο, υπέπεσε σε αρκετά αβίαστα λάθη και ο ίδιος δήλωσε μετά το ματς: «Δεν ξέρω, δυσκολεύτηκα από την αρχή. Είναι διαφορετικές εδώ οι συνθήκες απ’ότι στο Ντουμπάι. Ένιωσα να κουράζομαι πιο εύκολα κάτι που δεν μου άρεσε καθόλου γιατί δούλεψα πραγματικά πολύ σκληρά στην off-season».

Αμέσως μετά, όμως, η Μαρία Σάκκαρη κατάφερε να ισοφαρίσει το tie με εντυπωσιακή νίκη 6-0, 4-6, 6-2 επί της Κέιτι Μπούλτερ.

Η Μαρία, No41 στη WTA, μπήκε εντυπωσιακά στο ματς και δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στην αντίπαλό της και παρά την πολύ καλή προσπάθεια της Βρετανίδας στο 2ο σετ, έκλεισε ελεγχόμενα το ματς στο καθοριστικό σετ του παιχνιδιού.